Adaptacja poddasza na mieszkanie

Adaptacja poddasza na mieszkanie

Dodatkowa powierzchnia mieszkalna to marzenie prawie każdego właściciela domu. Zwykle już po kilku latach od przeprowadzki okazuje się, że metrów jest za mało. Jeśli dom ma strych, w większości przypadków problem można rozwiązać przebudowując tę przestrzeń. Koszty oraz zakres prac zależeć będą od naszych oczekiwań i możliwości technicznych wykonania adaptacji.

Zanim zaczniemy oczyma wyobraźni aranżować przestrzeń na poddaszu – zorientujmy się, na jakiego typu zmiany możemy sobie pozwolić. Pierwsze kroki warto skierować do starostwa by tam zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP), w którym znajdziemy wymagania, jakie musi spełniać budynek. Przy rozbudowie istotne będą zapisy dotyczące m.in.:

  • liczby kondygnacji;
  • dopuszczalnej wysokości budynku;
  • kąta nachylenia i kształtu dachu;
  • rodzaju pokryć dachowych (jeśli panujemy podwyższenie domu i zmianę dachu).

Jeśli gmina nie uchwaliła MPZP, należy wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, które określą wymagania, jakie będzie musiał spełniać dom po przebudowie. Wyciąg z MPZP lub warunki zabudowy będą podstawą do opracowania projektu adaptacji poddasza na cele mieszkalne. Dopiero uzbrojeni w takie informacje możemy zwrócić się do architekta, ze zleceniem wykonania projektu. Na tym etapie warto przemyśleć własne oczekiwania, funkcje, jakie ma spełniać poddasze po przebudowie i wszystkie te kwestie omówić z projektantem.

 

Architekt przed przystąpieniem do tworzenia projektów powinien zrobić inwentaryzację stanu obecnego, obejrzeć cały dom i dopiero wówczas zaproponować rozwiązania uwzględniające nasze oczekiwania. Nie na każdym poddaszu da się zmieścić wszystko, o czym marzą właściciele, zwłaszcza jeśli ograniczeniem są koszty – zmiana konstrukcji i pokrycia dachu, podwyższenie ścianki kolankowej, wstawienie okien, ocieplenie połaci i wzmocnienie stropu są bardzo drogie.

Joanna Dąbrowska
fot. Velux

Pozostałe artykuły z tego numeru
Oczko z kaskadą i zadaszony taras
Trudno jest urządzić oczko wodne – za małe szybko zielenieje od glonów, a za duże przysparza kłopotliwej obsługi. Taki przydomowy sztuczny zbiornik musi mieć rozmiar w sam raz! Halinie i Jurkowi udało się „złapać” dobre proporcje dla samego akwenu oraz rozmiaru działki. Przyłożyli się również do aspektów technologicznych.
Oczko z kaskadą i zadaszony taras
Montaż rolety zewnętrznej
W upalne dni ciężko wytrzymać na poddaszu z zamontowanymi oknami dachowymi. Sposobem na ochronę przed przegrzewaniem jest zakup rolety zewnętrznej.
Montaż rolety zewnętrznej
Montaż kabiny
Aby cieszyć się nową kabiną prysznicową, nie trzeba zatrudniać fachowców. Montażu można dokonać samodzielnie – nie jest to trudne, o czym można się przekonać, zapoznając się z poniższą instrukcją.
Montaż kabiny
Taras z drewna
Przedstawiamy, krok po korku, jak samodzielnie wykonać drewniany taras na gruncie.
Taras z drewna
Wymiana pokrycia dachowego
Dwie dekady to w przypadku dachu nie tak wiele czasu. Niektóre materiały pokryciowe służą przecież i ponad 100 lat. Jednak nie wszyscy inwestorzy mieli kiedyś możliwość wyboru długowiecznych dachówek czy łupka. Innym nie dopisało szczęście, bo dekarze źle ułożyli pokrycie, albo dach został zniszczony przez wichurę. Jeżeli naprawa jest niemożliwa, pozostaje jedno rozwiązanie – wymiana pokrycia na nowe.
Wymiana pokrycia dachowego
Docieplenie budynku
Szacuje się, że przez słabo ocieplone ściany ucieka z domu nawet 1/3 energii przeznaczonej na ogrzewanie. Inne strategiczne pod tym względem miejsca to dach i podłoga. Choć ich ocieplenie wiąże się z poważnym remontem, z pewnością się opłaci. Różnicę odczujemy już w najbliższym sezonie grzewczym – przy porównaniu rachunków za ogrzewanie.
Docieplenie budynku
Kocioł i kominek w jednej instalacji
Czy warto mieć dwa źródła ciepła? Tak, bo jesteśmy wówczas zabezpieczeni na wypadek awarii jednego z nich. Ponadto mamy większą kontrolę nad kosztami ogrzewania. Najpopularniejszy wariant tego rozwiązania to współpraca kotła i kominka z płaszczem wodnym.
Kocioł i kominek w jednej instalacji
Ogniwa fotowoltaiczne
Instalacje fotowoltaiczne, czyli zmieniające energię promieniowania słonecznego na prąd, zyskują na popularności. Jeżeli myślimy o jej założeniu, powinniśmy znać zasady na jakich możemy przekazywać prąd do sieci, a następnie odbierać go bez żadnych opłat.
Ogniwa fotowoltaiczne
Nawierzchnie ogrodowe
Dzięki roślinom ogród staje się piękny i nabiera życia. Jednak to dobrze rozplanowane alejki porządkują przestrzeń, a nawet optycznie korygują jej proporcje. Wykończone materiałami wysokiej jakości, w neutralnych odcieniach, wyglądają estetycznie przez lata. Do wyboru jest beton i klinkier w różnych odsłonach, różne rodzaje drewna i kamienia, kruszywo oraz tworzywo.
Nawierzchnie ogrodowe
Farby do wnętrz
Przemalowanie ścian to najprostszy sposób na zmianę wystroju pomieszczeń, nadanie im odpowiedniego charakteru. Pozostaje jednak podjęcie decyzji – na biało czy w kolorze, gładko czy z fakturą itd. Lubimy eksperymentować, bo farby dostępne dziś na rynku dają ogromne możliwości. Odpowiednio dobrane produkty pozwalają ukryć nierówności powierzchni albo optycznie powiększyć wnętrza.
Farby do wnętrz
Powietrzne pompy ciepła
Powietrze jest dostępne wszędzie wokół nas i to w dowolnej ilości. Przy tym, wbrew pozorom, nawet w mróz można pozyskać z niego ciepło. Służą do tego pompy ciepła, używane do ogrzewania budynków lub tylko do przygotowania ciepłej wody.
Powietrzne pompy ciepła
Kotły na paliwo stałe
Kotły na paliwa stałe to najpopularniejsze urządzenia grzewcze w naszym kraju. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że są one niezwykle zróżnicowane, mocniej niż jakakolwiek inna grupa kotłów. Przy czym ostatnie ćwierć wieku oznaczało dla tej branży wręcz rewolucję technologiczną.
Kotły na paliwo stałe
Centralne odkurzanie
Próby ułatwienia oraz usprawnienia sprzątania w domu doprowadziły do spopularyzowania systemów centralnego odkurzania. Sprawdzają się one doskonale jako alternatywa tradycyjnych sprzętów. Odkurzacz na stałe zainstalowano w pomieszczeniu gospodarczym, w ścianie zamontowano rury i gniazda ssące, do nich podłączono wąż. Kolejnym etapem jest zbieranie śmieci, które trafiają do pojemnika, natomiast oczyszczone powietrze wyprowadzane jest za zewnątrz budynku. Dom jest posprzątany i żaden z odkurzonych pyłków nie wraca do środka.
Centralne odkurzanie
Bramy garażowe z napędem
Brama do garażu powinna być wygodna w użytkowaniu, bezpieczna i estetyczna. Wszystko to ma jednak subiektywne znaczenie. Aby wybrać możliwie najlepiej, musimy określić własne oczekiwania i uwzględnić parametry budynku. Do domów jednorodzinnych najczęściej wybierane są modele uchylne i segmentowe otwierane do góry, wyposażone w automatykę, która jest stosunkowo tania.
Bramy garażowe z napędem
Energooszczędne okna fasadowe i dachowe
Okna to szczególny rodzaj przegród budowlanych. Zimą chcemy żeby uciekało przez nie jak najmniej energii, a równocześnie liczymy na zyski ciepła od słońca. Z kolei latem, te właśnie zyski stają się problemem. Dlatego uzupełnieniem okien na nasłonecznionej elewacji powinny być osłony, np. markizy lub rolety.
Energooszczędne okna fasadowe i dachowe
Systemy stropowe
Wybór systemu stropowego to jedna z najważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć przed rozpoczęciem budowy domu. O ile bowiem elewację czy dach można wymienić, to strop w większości przypadków musi służyć tak długo, ile cały budynek.
Systemy stropowe
Systemy wentylacji i klimatyzacji
Instalacja wentylacyjna jest niezbędnym elementem każdego domu. Występuje przy tym w wielu wariantach, zasadniczo różniących się sposobem działania. Budując będziemy musieli się na któryś zdecydować. Z kolei klimatyzacja nie jest obowiązkowa. Jednak przestała być luksusem dostępnym tylko dla nielicznych. Dlatego planując budowę, warto pomyśleć i o niej. Szczególnie skłania do tego upał za oknem.
Systemy wentylacji i klimatyzacji
Instalacje wod.-kan. i uzdatniania wody
Instalacja wodno-kanalizacyjna po zakończeniu budowy jest niewidoczna dla użytkowników. Jeżeli jest dobrze wykonana, nie sprawia trudności w długoletniej eksploatacji budynku. Gorzej, jeśli już na początkowym etapie jej układania zostaną popełnione błędy. Wówczas problemy z wodą i ściekami mogą być bardzo uciążliwe, a jej jakiekolwiek przeróbki i naprawy kłopotliwe i kosztowne. Najbardziej skomplikowane poprawki pociągają za sobą nawet ingerencję w elementy konstrukcyjne budynku. Nieco mniej radykalnych zmian wymaga błędnie dobrana stacja uzdatniania wody, choć naprawa lub wymiana tych urządzeń na pewno także będzie kosztowna.
Instalacje wod.-kan. i uzdatniania wody
Standardy energetyczne współczesnych domów
Standard energetyczny określa maksymalny dopuszczalny poziom zużycia przez budynek energii pierwotnej, końcowej albo użytkowej. Wyrażany jest najczęściej w kWh/(m2·rok). Może być narzucony przez przepisy prawne (WT 2017, WT 2021) lub zdefiniowany przez twórców danej technologii – np. standard budynku pasywnego, lub instytucje finansujące – np. standard NF 15.
Standardy energetyczne współczesnych domów
5 sposobów na... ściany zewnętrzne i elewacje
Zdecydowana większość ścian w Polsce powstaje w technologii murowanej. Nie znaczy to jednak, że niemal wszystkie są takie same. Różnią się – i to wyraźnie – nie tylko wykończeniem, ale także konstrukcją. Ma to odbicie zarówno w ich estetyce, parametrach użytkowych, jak i koszcie wykonania.
5 sposobów na... ściany zewnętrzne i elewacje
Ogrodzenia
Ogrodzenie wykonuje się raz na dziesiątki lat, więc musi być trwałe, dopasowane do architektury i otoczenia, najlepiej niewymagające odnawiania. To cechy gotowych prefabrykowanych elementów z betonu, metalu, klinkieru, silikatu i PVC. Nie dość, że są wytrzymałe i wyglądają nowocześnie, to dodatkowo – szybko i łatwo się je montuje, mają też przystępną cenę. Wszyscy nasi Rozmówcy wykorzystali gotowe elementy do zbudowania całego ogrodzenia, albo jego fragmentu, i oceniają je pozytywnie.
Ogrodzenia
Drzwi zewnętrzne
Drzwi zewnętrzne powinny być solidne, funkcjonalne i ładne. Ich dobieranie nie jest jednak łatwe. Zazwyczaj budujący dom czują się przytłoczeni mnogością ważnych parametrów, a bogata oferta producentów jeszcze utrudnia im zadanie. Oto, na jakie elementy zwracali szczególną uwagę nasi Rozmówcy i jak oceniają dokonany wybór.
Drzwi zewnętrzne
Osprzęt elektroinstalacyjny
Osprzęt elektroinstalacyjny często jest traktowany nieco po macoszemu. Wszystkie te gniazdka, korytka kablowe, łączniki światła, puszki instalacyjne, listwy przyłączeniowe – mają głównie służyć, a nie wyglądać. Czy na pewno takie podejście ma sens? Przecież te niewielkie elementy mogą także pełnić funkcje dekoracyjne i uzupełniać, podkreślać całościowy charakter mieszkania czy danego pomieszczenia. Jak? Przekonajmy się.
Osprzęt elektroinstalacyjny
Inspirowany podróżami
Dom Bożeny wyglądem przypomina rozłożysty dwór, lecz naczółkowy dach kryty osikowym wiórem z Suwalszczyzny ma charakterystyczne elementy starego japońskiego ryokan. Układ pomieszczeń powstał zgodnie z zasadami feng shui, a ich wystrój tworzą meble przywiezione z Tajlandii, Bali, Chin, jak również z „pobliskiej” Anglii.
Inspirowany podróżami
Z fachową pomocą architektów
Świetnym organizacyjnym krokiem Agnieszki i Krzyśka było zatrudnienie architektki z uprawnieniami inspektora nadzoru, która zaoferowała kompleksową obsługę ich budowy – od zdobycia pozwolenia, przez poprowadzenie prac i fachowy nadzór budowlanych ekip, po odbiór budynku. Drugim, równie udanym działaniem przy urządzaniu strefy dziennej, okazała się współpraca z architektką wnętrz.
Z fachową pomocą architektów
Z fachową pomocą architektów
Świetnym organizacyjnym krokiem Agnieszki i Krzyśka było zatrudnienie architektki z uprawnieniami inspektora nadzoru, która zaoferowała kompleksową obsługę ich budowy – od zdobycia pozwolenia, przez poprowadzenie prac i fachowy nadzór budowlanych ekip, po odbiór budynku. Drugim, równie udanym działaniem przy urządzaniu strefy dziennej, okazała się współpraca z architektką wnętrz.
Z fachową pomocą architektów
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz