Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2017
Adaptacja poddasza na mieszkanie

Dodatkowa powierzchnia mieszkalna to marzenie prawie każdego właściciela domu. Zwykle już po kilku latach od przeprowadzki okazuje się, że metrów jest za mało. Jeśli dom ma strych, w większości przypadków problem można rozwiązać przebudowując tę przestrzeń. Koszty oraz zakres prac zależeć będą od naszych oczekiwań i możliwości technicznych wykonania adaptacji.

Zanim zaczniemy oczyma wyobraźni aranżować przestrzeń na poddaszu – zorientujmy się, na jakiego typu zmiany możemy sobie pozwolić. Pierwsze kroki warto skierować do starostwa by tam zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP), w którym znajdziemy wymagania, jakie musi spełniać budynek. Przy rozbudowie istotne będą zapisy dotyczące m.in.:

  • liczby kondygnacji;
  • dopuszczalnej wysokości budynku;
  • kąta nachylenia i kształtu dachu;
  • rodzaju pokryć dachowych (jeśli panujemy podwyższenie domu i zmianę dachu).

Jeśli gmina nie uchwaliła MPZP, należy wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, które określą wymagania, jakie będzie musiał spełniać dom po przebudowie. Wyciąg z MPZP lub warunki zabudowy będą podstawą do opracowania projektu adaptacji poddasza na cele mieszkalne. Dopiero uzbrojeni w takie informacje możemy zwrócić się do architekta, ze zleceniem wykonania projektu. Na tym etapie warto przemyśleć własne oczekiwania, funkcje, jakie ma spełniać poddasze po przebudowie i wszystkie te kwestie omówić z projektantem.

 

Architekt przed przystąpieniem do tworzenia projektów powinien zrobić inwentaryzację stanu obecnego, obejrzeć cały dom i dopiero wówczas zaproponować rozwiązania uwzględniające nasze oczekiwania. Nie na każdym poddaszu da się zmieścić wszystko, o czym marzą właściciele, zwłaszcza jeśli ograniczeniem są koszty – zmiana konstrukcji i pokrycia dachu, podwyższenie ścianki kolankowej, wstawienie okien, ocieplenie połaci i wzmocnienie stropu są bardzo drogie.

Joanna Dąbrowska
fot. Velux

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny