Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2017
Drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne powinny być solidne, funkcjonalne i ładne. Ich dobieranie nie jest jednak łatwe. Zazwyczaj budujący dom czują się przytłoczeni mnogością ważnych parametrów, a bogata oferta producentów jeszcze utrudnia im zadanie. Oto, na jakie elementy zwracali szczególną uwagę nasi Rozmówcy i jak oceniają dokonany wybór.

Idealne drzwi zewnętrzne to takie, które oprócz wyżej wymienionych cech są dobrze zaizolowane termicznie i akustycznie oraz odporne na działanie czynników atmosferycznych. No i oczywiście powinny mieć cenę adekwatną do użytych materiałów i wyposażenia. Nietrudno się domyślić, że z wymaganymi parametrami technicznymi drzwi w zewnętrznych ścianach budynku nie mogą być bardzo tanie (mówimy tu zarówno o wejściu głównym, jak i gospodarczym, prowadzącym np. do kotłowni).

PLANOWANIE

Aby dokonać rozsądnego wyboru, warto na początek po prostu… zajrzeć do projektu budynku. To dobry punkt wyjścia do dalszych działań (przygotowania otworu drzwiowego, wyboru konkretnego modelu), ponieważ architekci określają w nim wymiary i typ drzwi. Zmiany otworów i rodzaju skrzydeł nie są wskazane.

 

Wymiary. Funkcjonalną komunikację przez drzwi wejściowe zagwarantuje wysokość 201–210 cm, natomiast szerokość 90 cm i więcej (dotyczy to otworu z wstawioną już ościeżnicą). Przy takich wymiarach łatwo wejść do domu z zakupami lub bagażem, wjechać do sieni na wózku inwalidzkim lub wprowadzić wózek dziecięcy. W świetle drzwi zmieszczą się też długie przedmioty.

Lilianna Jampolska
fot. Hörmann

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny