Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2017
Systemy wentylacji i klimatyzacji

Instalacja wentylacyjna jest niezbędnym elementem każdego domu. Występuje przy tym w wielu wariantach, zasadniczo różniących się sposobem działania. Budując będziemy musieli się na któryś zdecydować. Z kolei klimatyzacja nie jest obowiązkowa. Jednak przestała być luksusem dostępnym tylko dla nielicznych. Dlatego planując budowę, warto pomyśleć i o niej. Szczególnie skłania do tego upał za oknem.

Jeżeli dopiero planujemy dom lub rozpoczynamy jego budowę, możemy swobodnie wybierać rozwiązania. To najlepszy czas, żeby zdecydować o sposobie wentylacji, a także o tym, czy chcemy mieć klimatyzację. A jeśli tak, to jakiego rodzaju? Nie warto tego odwlekać, bo nawet w stanie surowym będzie już drożej i trudniej.

PO CO WENTYLACJA?

Wszyscy wiemy, że powietrze jest nam niezbędne do życia. Jednak wentylacja, czyli wymiana powietrza w domu, musi zapewnić znacznie więcej niż dopływ minimalnej ilości tlenu. Jeżeli powietrze nie będzie w odpowiedniej ilości zastępowane świeżym, nadmiernie wzrośnie w nim ilość:

  • dwutlenku węgla – wytwarzamy go oddychając, powstaje także w wyniku pracy kuchenek, kominków, kotłów czy pieców. Przy niedoborze powietrza w wyniku spalania zaczyna zaś powstawać śmiertelnie niebezpieczny tlenek węgla, czyli czad. Dlatego właśnie najintensywniejszej wentylacji wymagają kotłownie z kotłami na paliwo stałe i salony z kominkami lub piecami;

     

  • pary wodnej – źródłem znów są ludzie oraz gotowanie, pranie, kąpiele itp. Nadmiar pary wodnej prowadzi zaś do trwałego zawilgocenia budynku, a to grozi rozwojem grzybów domowych. Ponadto zawilgocona izolacja cieplna ma znacznie gorszą izolacyjność termiczną. Para wodna z powietrza wykrapla się na wszystkich odpowiednio zimnych powierzchniach, jednak najłatwiej zauważyć to na szybach okien i lustrach – jeżeli są notorycznie zaparowane, wentylacja z całą pewnością nie działa dobrze;

     

  • innych substancji szkodliwych – uwalniane są np. przez meble, materiały budowlane, farby itp. Wbrew obiegowej opinii, pewną ilość niepożądanych substancji wydzielają praktycznie wszystkie materiały obecne w naszym otoczeniu, także te uznawane za naturalne, jak drewno, kamień, cegły.

Jarosław Antkiewicz
fot. Daikin

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny