Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2017
Instalacje wod.-kan. i uzdatniania wody

Instalacja wodno-kanalizacyjna po zakończeniu budowy jest niewidoczna dla użytkowników. Jeżeli jest dobrze wykonana, nie sprawia trudności w długoletniej eksploatacji budynku. Gorzej, jeśli już na początkowym etapie jej układania zostaną popełnione błędy. Wówczas problemy z wodą i ściekami mogą być bardzo uciążliwe, a jej jakiekolwiek przeróbki i naprawy kłopotliwe i kosztowne. Najbardziej skomplikowane poprawki pociągają za sobą nawet ingerencję w elementy konstrukcyjne budynku. Nieco mniej radykalnych zmian wymaga błędnie dobrana stacja uzdatniania wody, choć naprawa lub wymiana tych urządzeń na pewno także będzie kosztowna.

NIEWŁAŚCIWE DOPROWADZENIE INSTALACJI WODNEJ DO BUDYNKU

Wszystkie media należy prowadzić w odpowiedni i zgodny z przepisami sposób. W przypadku wody, trzeba wprowadzić ją do budynku poniżej głębokości przemarzania, czyli poniżej jego posadowienia – pod ławami fundamentowymi. Najczęściej robi się to w trakcie wykonywania fundamentów. Jeżeli planujemy wykonanie przyłącza w późniejszym terminie, to na etapie fundamentów muszą w odpowiednim miejscu zostać ułożone peszle. Ich brak będzie oznaczał później konieczność ingerowania w konstrukcję budynku. Z kolei, jeśli rury zostaną umieszczone niewłaściwie, to podczas eksploatacji budynku mogą pojawić się problemy z dostawą bieżącej wody.

NIEODPOWIEDNIE ODPROWADZENIE ŚCIEKÓW Z BUDYNKU

Przed wykonaniem podbudowy pod posadzkę stanu zero należy przygotować wszelkiego rodzaju elementy instalacji, między innymi rury kanalizacyjne. Trzeba je ułożyć tak, żeby odpływy znajdowały się w miejscach usytuowania pionów, a same rury były prowadzone prostymi, krótkimi odcinkami z minimalną liczbą załamań i ze spadkiem 2–3%. Powinno się stosować łagodnie zagięte kolana i właściwie łączyć rury. Wadliwe połączenia mogą być przyczyną późniejszych problemów – przecieków lub zatykania się instalacji.

Tomasz Rybarczyk, Anna Chmiel
fot. T.Rybarczyk

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny