Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2017
Kotły na paliwo stałe

Kotły na paliwa stałe to najpopularniejsze urządzenia grzewcze w naszym kraju. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że są one niezwykle zróżnicowane, mocniej niż jakakolwiek inna grupa kotłów. Przy czym ostatnie ćwierć wieku oznaczało dla tej branży wręcz rewolucję technologiczną.

Paliwa określane zbiorczo jako stałe są w istocie bardzo różne. Dlatego nie mniej zróżnicowane są kotły służące do ich spalania. Dobrym przykładem jest najpopularniejszy w naszym kraju węgiel. Zależnie od wielkości jego kawałków mamy odmienne sortymenty – kostka, orzech, groszek. Ten ostatni, popularnie zwany ekogroszkiem, od kilkunastu lat dominuje na rynku, bo nadaje się do nowoczesnych, wygodnych w obsłudze kotłów z zasobnikiem i podajnikiem.

 

Za to w tradycyjnych kotłach zasypowych da się spalać wszystkie sortymenty węgla oraz drewno w kawałkach, lecz ma to istotne konsekwencje. Nie da się ich zautomatyzować – opał trzeba uzupełniać ręcznie. Sami musimy więc zdecydować, co ma być priorytetem – uniwersalność czy wygoda i najwyższa sprawność spalania. Trzeba przy tym pamiętać, że nowoczesny kocioł nie tylko jest wygodniejszy w obsłudze, ale również cechuje go wyższa sprawność – co znaczy, że do uzyskania tej samej ilości ciepła zużywamy mniej paliwa – oraz mniejsza emisja zanieczyszczeń, czyli mniej obciążamy środowisko.

 

Ponadto przybywa regionów, w których możemy otrzymać dofinansowanie na wymianę starego kotła na nowy. Ale właśnie pod warunkiem, że będzie on miał potwierdzoną certyfikatem klasę czystości spalania.

Jarosław Antkiewicz
fot. SAS

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny