Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2017
Farby do wnętrz

Przemalowanie ścian to najprostszy sposób na zmianę wystroju pomieszczeń, nadanie im odpowiedniego charakteru. Pozostaje jednak podjęcie decyzji – na biało czy w kolorze, gładko czy z fakturą itd. Lubimy eksperymentować, bo farby dostępne dziś na rynku dają ogromne możliwości. Odpowiednio dobrane produkty pozwalają ukryć nierówności powierzchni albo optycznie powiększyć wnętrza.

Większość farb do ścian wewnętrznych nie wymaga już rozrabiania, niektóre zapewniają dobre krycie nawet przy jednokrotnym malowaniu, inne bardzo szybko schną (po 2–3 godzinach można nakładać kolejną warstwę). Niegdyś najpopularniejsze były wyroby rozpuszczalnikowe, dziś we wnętrzach królują wodorozcieńczalne – na bazie dyspersji wodnej. Są praktycznie bezzapachowe i przyjazne dla środowiska. Wśród nich największym powodzeniem cieszą się farby zawierające żywice akrylowe. Nadają się do malowania niemal wszystkich pomieszczeń. Są wydajne, mają dobrą przyczepność do podłoża, szybko schną, łatwo się je nakłada.

 

Produkty lateksowe – również popularne – poleca się w szczególności do łazienek, kuchni czy przedpokoi narażonych na silne zabrudzenie. Tworzą powłokę odporną na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Można ją zmywać – co ma znaczenie, gdy w domu są zwierzęta lub małe dzieci. Farby winylowe także używane są w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność (kuchnia, łazienka pralnia). Dobrze się rozprowadzają, świetnie kryją, szybko schną i wykazują wysoką trwałość. Choć łatwo usunąć z nich zanieczyszczenia, mocne szorowanie nie wchodzi w grę.

 

W sprzedaży są też m.in. produkty akrylowo-winylowe, łączące cechy obydwu emulsji. Pamiętajmy, że podział farb ze względu na rodzaj spoiwa jest umowny, ponieważ bywa ono modyfikowane i urozmaicane.

ODPOWIEDNI KOLOR I POŁYSK

Producenci farb oferują kilkanaście lub kilkadziesiąt barw gotowych i nawet kilka tysięcy na zamówienie – z szerokiej palety NCS lub RAL. Przygotowanie takiego koloru w markecie budowlanym zajmuje najwyżej pół godziny.

Małgorzata Kolmus
fot. Magnat (Śnieżka)

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny