Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2017
Z fachową pomocą architektów

Świetnym organizacyjnym krokiem Agnieszki i Krzyśka było zatrudnienie architektki z uprawnieniami inspektora nadzoru, która zaoferowała kompleksową obsługę ich budowy – od zdobycia pozwolenia, przez poprowadzenie prac i fachowy nadzór budowlanych ekip, po odbiór budynku. Drugim, równie udanym działaniem przy urządzaniu strefy dziennej, okazała się współpraca z architektką wnętrz.

Kiedy Krzysiek skończył 27 lat (wtedy był jeszcze kawalerem), zastanawiał się, gdzie dobrze ulokować zgromadzone oszczędności. W tamtym czasie kolega zaprosił go na swoją budowę i... od tego się zaczęło.

ZAMIAST OSZCZĘDNOŚCI NA KONCIE – WŁASNY DOM

Zupełnie przypadkowo zaszczepił w Krzyśku myśl o budowaniu.

 

Do momentu zobaczenia świeżych fundamentów u przyjaciela nie miałem pomysłu na wolne pieniądze – opowiada Krzysiek. – Olśniło mnie w czasie tej wizyty! Pomyślałem sobie, że jak pieniądze mają tylko leżeć na koncie, to lepiej za nie postawić budynek. Działkę znalazłem w odległości 2,5 km od domu kolegi, ale nie tym się wtedy kierowałem. Bardziej zależało mi, żeby była blisko mojej pracy. To kryterium wyboru okazało się zawodne, bo sytuacja szybko się zmieniła i muszę dojeżdżać na przeciwległy kraniec miasta! Do ukończenia tras szybkiego ruchu, stojąc godzinami w korkach, czytałem książki. Ziemię kupiłem „na 2 razy” – najpierw stałem się właścicielem posesji o pow. 1500 m2, a po jakimś czasie – przylegającej do niej działki o pow. 1000 m2. Każda kosztowała 100 zł za metr kwadratowy. Cena była niska, ponieważ porolniczy teren był trochę podmokły.

 

Na dokupionej działce, leżącej dużo niżej od pierwszej, wiosną tworzył się staw. Wiedziałem, że w związku z tym dom musi stanąć w najwyższym punkcie i dodatkowo powinien mieć podniesione fundamenty, a teren docelowo – układ tarasowy. Z uzbrojeniem w media nie było źle. Blisko szła sieć gazowa i wodociągowa. Jedyny problem stanowił brak kanalizacji, której budowy nie planowało się wtedy i nadal nie planuje. Jako człowiek z miasta nie miałem jeszcze wtedy wiedzy o innych możliwościach, niż zwykłe wkopanie szamba.

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny