Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2017
Ogrodzenia

Ogrodzenie wykonuje się raz na dziesiątki lat, więc musi być trwałe, dopasowane do architektury i otoczenia, najlepiej niewymagające odnawiania. To cechy gotowych prefabrykowanych elementów z betonu, metalu, klinkieru, silikatu i PVC. Nie dość, że są wytrzymałe i wyglądają nowocześnie, to dodatkowo – szybko i łatwo się je montuje, mają też przystępną cenę. Wszyscy nasi Rozmówcy wykorzystali gotowe elementy do zbudowania całego ogrodzenia, albo jego fragmentu, i oceniają je pozytywnie.

Stawiając ogrodzenie na wiele lat, kładzie się szczególny nacisk na aspekty reprezentacyjne i estetyczne, związane z łatwą konserwacją oraz ochronę przed nieproszonymi gośćmi, kurzem, spalinami i hałasem z ulicy. Naturalnie bardzo liczy się jeszcze funkcjonalność i wygoda, zważywszy na fakt, że w skład ogrodzenia, oprócz przęseł, wchodzą co najmniej jedna brama i furtka.

 

Szczelne przegrody na granicy działki wykonają zwolennicy kameralności, natomiast ażurowe lub z miejscowymi prześwitami ci, którzy mieszkają w ładnej, czystej i nieprzeludnionej okolicy. Do każdego rodzaju ogrodzenia łatwo dopasują odpowiednie materiały, ponieważ aktualna oferta – przeznaczona na fundamenty, podmurówki, przęsła – jest bardzo bogata i różnorodna. Jednak zanim rozpoczną ich dobieranie, powinni koniecznie sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP), czy nie ma odgórnych wytycznych, narzucających mieszkańcom stosowanie np. konkretnych materiałów, stawiania ogrodzenia o określonym wyglądzie i wysokości (takie obostrzenia wynikają m.in. z przepisów ochrony środowiska lub ochrony konserwatorskiej).

 

Tylko jeśli nie ma określonych zarządzeń lokalnych władz, można grodzić posesje zgodnie z ogólnymi przepisami budowlanymi i uwarunkowaniami na działce oraz użyć do tego celu dowolnych materiałów.

Lilianna Jampolska
fot. Joniec

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny