Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2017
Nawierzchnie ogrodowe

Dzięki roślinom ogród staje się piękny i nabiera życia. Jednak to dobrze rozplanowane alejki porządkują przestrzeń, a nawet optycznie korygują jej proporcje. Wykończone materiałami wysokiej jakości, w neutralnych odcieniach, wyglądają estetycznie przez lata. Do wyboru jest beton i klinkier w różnych odsłonach, różne rodzaje drewna i kamienia, kruszywo oraz tworzywo.

W ostatnim czasie zarówno w ogrodach prywatnych, jak i publicznych (a także we wnętrzach) króluje prostota, geometria i szarość. Ma to odzwierciedlenie w sposobie wykańczania nawierzchni – najmodniejsze są kwadratowe i prostokątne płyty oraz kostki brukowe (oczywiście w odcieniach szarości). Dzisiejsze wyroby nie przypominają dawnych płyt chodnikowych. Choć to beton nadal jest najpopularniejszym budulcem, występuje w odświeżonym wydaniu.

 

Jednak nie każdy ogród ma nowoczesny charakter i bardzo często zamiast minimalistycznych szarości i kwadratów, inwestorzy decydują się na stonowane i wyglądające szlachetnie kostki albo płyty w tzw. kolorach ziemi (beże, kremy i inne zgaszone odcienie). Ta uniwersalna kolorystyka pasuje zarówno do tradycyjnej, jak i nowoczesnej architektury.

 

Nawierzchnie, po których mają poruszać się samochody, muszą być odporne na duże obciążenie. Sprawdzi się grubszy bruk betonowy, klinkierowy, kamienny, kraty ażurowe, specjalne panele z PVC czy kruszywo utwardzone żywicą. Do utwardzania ścieżek i patio odpowiednie będą płyty z betonu lub kamienia, każdy rodzaj kostki oraz kruszywo. Zaprojektowaniem otoczenia domu możemy zająć się sami lub zatrudnić architekta krajobrazu. Z pomocą przyjdą nam również producenci kostki brukowej, którzy przy zakupie materiałów oferują bezpłatny projekt lub program do planowania aranżacji terenu.

Małgorzata Kolmus
fot. Kärcher

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny