Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2015
Wewnętrzna instalacja elektryczna

Właściwie zaprojektowana i ułożona instalacja elektryczna zapewni komfort użytkowania, bezpieczeństwo oraz będzie bezproblemowo służyć nam latami. Zanim jednak poprosimy o rozłożenie przewodów specjalistę, warto zaplanować, w których miejscach naszego domu znajdą się źródła światła, łączniki instalacyjne oraz gniazda wtykowe.


Wykonanie instalacji oświetleniowej to jeden z najważniejszych etapów wykańczania znajdującego się w stanie surowym budynku. Oczywiście z wyprowadzeniem okablowania pod źródła światła nierozerwalnie wiąże się konieczność doprowadzenia instalacji do łączników i gniazd wtykowych. Zanim jednak zatrudnimy do tego zadania elektryka, warto udać się na budowę i przynajmniej w przybliżeniu, używając kredy, zaznaczyć wstępnie rozmieszczenie poszczególnych punktów instalacji. Dobrze jest także określić miejsce, w którym będzie zamontowana rozdzielnica.

Ramię w ramię z elektrykiem

Właściwe rozplanowanie wewnętrznej instalacji elektrycznej nie jest sprawą prostą. Możemy zrobić to z pomocą elektryka, albo dodatkowo skorzystać z usług dekoratora wnętrz, co obecnie jest coraz częściej stosowaną praktyką. Na początku dobrze jest określić liczbę i rozmieszczenie punktów oświetlenia. Już na tym etapie powinniśmy wiedzieć, gdzie będzie znajdowało się oświetlenie ogólne i czy będziemy sterowali nim z podziałem na sekcje, gdzie zamontujemy oświetlenie miejscowe (np. lampa nad stołem w kuchni), a gdzie ekspozycyjne w postaci podświetlających wybrane elementy wystroju wnętrza kinkietów.

 

Wszystkie te punkty dobrze jest zaznaczyć, aby elektryk mógł doprowadzić do nich przewody. Podobna sytuacja jest z miejscami, w których znajdą się gniazda i łączniki instalacyjne. Tu jednak warto przestrzegać pewnych zasad. Łączniki instalacyjne zwykle umieszcza się wewnątrz pomieszczeń, po tej samej stronie co klamka od drzwi, na wysokości 100–140 cm od poziomu podłogi. W mniejszych pomieszczeniach oraz w łazienkach zaleca się umieszczać łączniki przed wejściem. Gniazda wtykowe przeważnie montuje się na wysokości około 30 cm od poziomu podłogi. Mogą być one pojedyncze, podwójne bądź łączone w sekcje. Nie dotyczy to kuchni i łazienek, gdzie gniazda powinny znajdować się powyżej poziomu szafek, a więc na wysokości około 110 cm, w odległości co najmniej 60 cm od strefy mokrej, czyli umywalki, wanny czy zlewozmywaka.

Tomasz Wojciuk
fot. Ospel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje