Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2015
Systemy grzewcze

System grzewczy powinien pracować efektywnie i ekonomicznie na możliwie najtańszym paliwie. Dobrze, jeśli przy tym nie wymaga od użytkowników nadmiernego wysiłku i uwagi oraz – w razie awarii urządzeń lub dłuższego wyłączenia prądu – zapewnia ciągłość ogrzewania domu i przygotowywania wody użytkowej. Właściciele jednorodzinnych domów, z którymi rozmawialiśmy o ich układzie grzewczym, zdywersyfikowali źródła energii i o zaprojektowanie instalacji c.o. oraz przygotowującej c.w.u. poprosili doświadczonych instalatorów.


Efektywna i ekonomiczna praca domowego układu grzewczego zależy głównie od tego, jakie źródła energii się wybierze, czy prawidłowo wyliczy się zapotrzebowanie na ciepło w konkretnym budynku, a następnie adekwatnie do niego dobierze urządzenia i instalację.

ŹRÓDŁA ENERGII

Warto wszelkimi możliwymi sposobami redukować koszty ogrzewania i przygotowania c.w.u., ponieważ obejmują aż 70–80% całkowitych kosztów użytkowania domu. Na tego rodzaju koszty decydujący wpływ ma rodzaj wykorzystywanego paliwa oraz ciepłochronność budynku. Źródła ciepła właściciele domów wybierają spośród tradycyjnych i tzw. niekonwencjonalnych, kierując się takimi parametrami jak cena, dostępność, koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.

 

Tradycyjne

 

Opłacalność używania gazu z sieci jest tym wyższa, im nakłady inwestycyjne są niższe. Oznacza to, że powinni go wybrać mieszkańcy terenów, na których ułożono sieć rozprowadzającą, a ich dom znajduje się w jej pobliżu. Korzystanie z gazu sieciowego jest komfortowe w użytkowaniu i tańsze, niż gazu płynnego, energii elektrycznej i oleju opałowego. Wykonanie przyłącza z ulicy kosztuje zwykle do 5000 zł.

 

Jeśli przyłącze jest dłuższe, zwykle płaci się około 50 zł z każdy jego następny metr. Na terenach, na których planuje się w niedalekiej przyszłości budowę sieci gazu ziemnego, warto okresowo zastosować gaz płynny, choć wymaga przechowywania w specjalnym zbiorniku na zewnątrz budynku i jest droższy, niż gaz z sieci. To rozwiązanie jest uzasadnione ekonomicznie, ponieważ kotły gazowe obsługują oba rodzaje gazu (trzeba tylko założyć odpowiednie dysze, ale ich wymiana jest łatwa i tania).

Lilianna Jampolska
fot. Viessmann

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje