Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2015
Systemy grzewcze

System grzewczy powinien pracować efektywnie i ekonomicznie na możliwie najtańszym paliwie. Dobrze, jeśli przy tym nie wymaga od użytkowników nadmiernego wysiłku i uwagi oraz – w razie awarii urządzeń lub dłuższego wyłączenia prądu – zapewnia ciągłość ogrzewania domu i przygotowywania wody użytkowej. Właściciele jednorodzinnych domów, z którymi rozmawialiśmy o ich układzie grzewczym, zdywersyfikowali źródła energii i o zaprojektowanie instalacji c.o. oraz przygotowującej c.w.u. poprosili doświadczonych instalatorów.


Efektywna i ekonomiczna praca domowego układu grzewczego zależy głównie od tego, jakie źródła energii się wybierze, czy prawidłowo wyliczy się zapotrzebowanie na ciepło w konkretnym budynku, a następnie adekwatnie do niego dobierze urządzenia i instalację.

ŹRÓDŁA ENERGII

Warto wszelkimi możliwymi sposobami redukować koszty ogrzewania i przygotowania c.w.u., ponieważ obejmują aż 70–80% całkowitych kosztów użytkowania domu. Na tego rodzaju koszty decydujący wpływ ma rodzaj wykorzystywanego paliwa oraz ciepłochronność budynku. Źródła ciepła właściciele domów wybierają spośród tradycyjnych i tzw. niekonwencjonalnych, kierując się takimi parametrami jak cena, dostępność, koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.

 

Tradycyjne

 

Opłacalność używania gazu z sieci jest tym wyższa, im nakłady inwestycyjne są niższe. Oznacza to, że powinni go wybrać mieszkańcy terenów, na których ułożono sieć rozprowadzającą, a ich dom znajduje się w jej pobliżu. Korzystanie z gazu sieciowego jest komfortowe w użytkowaniu i tańsze, niż gazu płynnego, energii elektrycznej i oleju opałowego. Wykonanie przyłącza z ulicy kosztuje zwykle do 5000 zł.

 

Jeśli przyłącze jest dłuższe, zwykle płaci się około 50 zł z każdy jego następny metr. Na terenach, na których planuje się w niedalekiej przyszłości budowę sieci gazu ziemnego, warto okresowo zastosować gaz płynny, choć wymaga przechowywania w specjalnym zbiorniku na zewnątrz budynku i jest droższy, niż gaz z sieci. To rozwiązanie jest uzasadnione ekonomicznie, ponieważ kotły gazowe obsługują oba rodzaje gazu (trzeba tylko założyć odpowiednie dysze, ale ich wymiana jest łatwa i tania).

Lilianna Jampolska
fot. Viessmann

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny