Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2015
Okna, rolety, markizy

Wiosna to czas, kiedy z wytęsknieniem czekamy na słoneczną pogodę, by móc nacieszyć się ciepłymi promieniami wpadającymi przez okna. Niestety już wówczas, w bardzo ciepłe dni, słońce może nadmiernie nagrzewać pomieszczenia. To zjawisko nasili się latem, kiedy to upał we wnętrzach będzie uciążliwy, szczególnie jeśli ulegliśmy modzie na duże przeszklenia. Jakie zatem okna kupić i w jakie osłony przeciwsłoneczne je wyposażyć, by temu zaradzić?


Antidotum na niedogodności wynikające z przegrzewania się pomieszczeń latem są rolety, żaluzje, okiennice i markizy. Najlepiej pomyśleć o nich już przy zamawianiu okien, by podczas jednego montażu wyposażyć w nie budynek, zanim upał w zamieszkanym już domu stanie się uciążliwą codziennością. Sam zakup to jednak nie wszystko, równie ważny – jeśli nie najważniejszy – jest montaż. To podczas niego bowiem wykonawcy popełniają najwięcej błędów, które skutkują m.in.: nieszczelnościami na obwodzie okien, trudnościami w otwieraniu niewypoziomowanych skrzydeł czy rozwijaniu i zwijaniu rolet, żaluzji i markiz.

Najpierw okna

Jeśli największe przeszklenia zaprojektowane są w najbardziej nasłonecznionej południowej elewacji domu, w największym stopniu będą przyczyną przegrzewania się wnętrz. Koniecznie więc należy wyposażyć je w rolety lub żaluzje zewnętrzne, można też zamontować nad nimi markizę.

 

Do wyboru mamy okna z PVC, droższe drewniane i najdroższe – okna aluminiowo- -drewniane lub aluminiowe. Wymienione rodzaje profili mają podobne parametry techniczne, w zasadzie różnią się jedynie rodzajem wykończonej powierzchni, ceną i ograniczeniami rozmiarowymi. Do bardzo dużych i ciężkich przeszkleń – szerokich okien tarasowych, które obecnie są bardzo modne – najlepiej nadają się okna aluminiowe lub drewnanie. Aluminium daje największe możliwości konstrukcyjne – wielkowymiarowe drzwi tarasowe z okuciem HS mogą mieć skrzydła o maksymalnej masie 400 kg i powyżej 3 m szerokości.

 

Najtańsze są białe okna z PVC, ale najpopularniejsze obecnie są profile w kolorze imitującym różne odcienie drewna. W przypadku okien drewnianych, wybór także jest prawie nieograniczony. Oprócz standardowych kilku kolorów transparentnych, zamówić możemy wyroby pomalowane na dowolny kolor kryjący. Profile aluminiowe podobnie mogą być wykończone w dowolny sposób.

Joanna Dąbrowska
fot. Rehau

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny