Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2015
Taras na gruncie

Aby przydomowy taras stanowił estetyczne i funkcjonalne przedłużenie salonu, trzeba go wybudować zgodnie ze sztuką budowlaną i odpowiednio wykończyć. Prostą, szybką i tanią metodą układania tarasu jest technologia na sucho, która obecnie zastępuje żmudną i droższą metodę na mokro. Kilku Czytelników opowiedziało nam, jak w ich ogrodach sprawdza się taras na gruncie oraz nawierzchnia, którą go wykończyli.


Taras, jako element architektoniczny i domu, i ogrodu, w ciągu roku podlega licznym zmianom temperatury, naprężeniom gruntu oraz czynnikom atmosferycznym, takim jak słońce, deszcz, śnieg. Trzeba więc dołożyć odpowiednich starań, żeby był rzeczywiście praktyczny i ładny. Czynników, które trzeba skoordynować, jest dużo – podczas późniejszego użytkowania salonu pod chmurką, liczy się jego korzystna lokalizacja, właściwa wielkość i kształt, jak również umeblowanie i zadaszenie (stałe lub ruchome).

 

Z punktu widzenia użytkownika, w codziennej eksploatacji tarasu największe znaczenie ma jednak zastosowana nawierzchnia, ponieważ na niej zazwyczaj się wypoczywa i właśnie po niej biegną główne trakty komunikacyjne na linii wnętrze domu – ogród.

 

Nawierzchnia tarasu musi być przystosowana do technologii jego budowy. Dawniej królowała technologia na mokro, polegająca na wylaniu z betonu płyty, na której układa się później mrozoodporne płytki (ceramiczne, klinkierowe lub kamienne). Niestety fugi i płytki często odpadają od betonowej płyty i taras trzeba remontować. Obecnie większą popularnością cieszą się więc tarasy z nawierzchnią betonową, kamienną lub klinkierową układane na gruncie, czyli budowane według technologii na sucho. Metoda ta jest nieskomplikowana i niedroga.

 

Na skonstruowanie tarasu zwykle wystarczy poświęcić jedną dniówkę, albo najwyżej dwie, a koszty budowy można zamknąć w cenie znacząco niższej, w porównaniu z klasyczną metodą na mokro. Warto dodać, że technologia ta daje domownikom możliwość szybkiego i bezproblemowego powiększenia tarasu, albo zmiany nawierzchni na nową (dzięki łatwemu demontażowi starej) oraz rozpoczęcia użytkowania natychmiast po zakończeniu budowy.

 

Pod nawierzchnią tarasu, w podkładzie, można ułożyć potrzebne instalacje (elektryczną, wodną, kanał powietrzny do kominka, rury odprowadzające deszczówkę). Producenci dostosowali do tej technologii wiele trwałych i estetycznych materiałów na nawierzchnie i obrzeża, które są łatwe w pielęgnacji i służą przez długi czas.

Lilianna Jampolska
fot. Probet Dasag

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje