Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2015
Taras na gruncie

Aby przydomowy taras stanowił estetyczne i funkcjonalne przedłużenie salonu, trzeba go wybudować zgodnie ze sztuką budowlaną i odpowiednio wykończyć. Prostą, szybką i tanią metodą układania tarasu jest technologia na sucho, która obecnie zastępuje żmudną i droższą metodę na mokro. Kilku Czytelników opowiedziało nam, jak w ich ogrodach sprawdza się taras na gruncie oraz nawierzchnia, którą go wykończyli.


Taras, jako element architektoniczny i domu, i ogrodu, w ciągu roku podlega licznym zmianom temperatury, naprężeniom gruntu oraz czynnikom atmosferycznym, takim jak słońce, deszcz, śnieg. Trzeba więc dołożyć odpowiednich starań, żeby był rzeczywiście praktyczny i ładny. Czynników, które trzeba skoordynować, jest dużo – podczas późniejszego użytkowania salonu pod chmurką, liczy się jego korzystna lokalizacja, właściwa wielkość i kształt, jak również umeblowanie i zadaszenie (stałe lub ruchome).

 

Z punktu widzenia użytkownika, w codziennej eksploatacji tarasu największe znaczenie ma jednak zastosowana nawierzchnia, ponieważ na niej zazwyczaj się wypoczywa i właśnie po niej biegną główne trakty komunikacyjne na linii wnętrze domu – ogród.

 

Nawierzchnia tarasu musi być przystosowana do technologii jego budowy. Dawniej królowała technologia na mokro, polegająca na wylaniu z betonu płyty, na której układa się później mrozoodporne płytki (ceramiczne, klinkierowe lub kamienne). Niestety fugi i płytki często odpadają od betonowej płyty i taras trzeba remontować. Obecnie większą popularnością cieszą się więc tarasy z nawierzchnią betonową, kamienną lub klinkierową układane na gruncie, czyli budowane według technologii na sucho. Metoda ta jest nieskomplikowana i niedroga.

 

Na skonstruowanie tarasu zwykle wystarczy poświęcić jedną dniówkę, albo najwyżej dwie, a koszty budowy można zamknąć w cenie znacząco niższej, w porównaniu z klasyczną metodą na mokro. Warto dodać, że technologia ta daje domownikom możliwość szybkiego i bezproblemowego powiększenia tarasu, albo zmiany nawierzchni na nową (dzięki łatwemu demontażowi starej) oraz rozpoczęcia użytkowania natychmiast po zakończeniu budowy.

 

Pod nawierzchnią tarasu, w podkładzie, można ułożyć potrzebne instalacje (elektryczną, wodną, kanał powietrzny do kominka, rury odprowadzające deszczówkę). Producenci dostosowali do tej technologii wiele trwałych i estetycznych materiałów na nawierzchnie i obrzeża, które są łatwe w pielęgnacji i służą przez długi czas.

Lilianna Jampolska
fot. Probet Dasag

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny