Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2015
Dobudowa kominka

Jeżeli podczas budowy domu nie przewidzieliśmy w nim kominka – nic straconego. W istniejących budynkach również można umieścić takie palenisko, choć będzie wymagało to sporego nakładu pracy. Podpowiadamy, jak przeprowadzić takie przedsięwzięcie.


Najważniejszym zadaniem jest sprawdzenie możliwości odprowadzania dymu z kominka. Jeśli w domu nie ma wolnego przewodu kominowego, trzeba będzie wybudować nowy. Kolejnym krokiem jest wybór optymalnego wkładu kominowego, a następnie jego podłączenie. Ale po kolei...

Dostosowanie istniejącego przewodu kominowego

Idealna sytuacja jest taka, gdy w domu mamy wolny przewód kominowy, do którego możemy podłączyć kominek. Przeglądu powinien dokonać kominiarz, który sprawdzi, czy komin się do tego nadaje. Najważniejsze, aby miał odpowiedni ciąg, mieszczący się w zakresie dopuszczalnym przez producenta tego wyrobu. Jeżeli jego siła będzie zbyt mała, ciąg będzie powodował cofanie się spalin; zbyt duży zakłóci proces spalania. Zwiększenie siły ciągu uzyskuje się na dwa sposoby – poprzez zainstalowanie na wylocie mechanicznego wyciągu kominowego lub poprzez wydłużenie komina.

 

W przypadku zbyt dużego ciągu pomoże zainstalowanie przepustnicy. Istotne jest także, żeby komin był szczelny. Niestety, bardzo często się zdarza, że w tych murowanych dochodzi do wykruszenia się zaprawy spomiędzy cegieł. Sposobem na uszczelnienie takiego przewodu jest zamocowanie wkładu ze stali.

 

Nie jest to jednak zadanie proste, dlatego dobór i montaż trzeba zlecić fachowcowi. Jego zadaniem będzie sprawdzenie, czy przekrój komina jest taki sam na całej długości i czy w przewodzie dymowym nie ma załamań i odchyleń od pionu. Ważne jest również, by dobrać właściwą średnicę wkładu. W przeciwnym razie modernizacja może skutkować pogorszeniem się parametrów pracy komina.

Norbert Skupiński
fot. M.Szymanik

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny