Obrotowy wymiennik ciepła – „serce” każdej centrali Enervent
Centrale wentylacyjne Enervent produkowane są w Finlandii od ponad 30 lat. Projektowane są do pracy w ekstremalnych, skandynawskich warunkach klimatycznych, dlatego też wybór serca centrali mógł być tylko jeden: obrotowy wymiennik ciepła.
Charakteryzuje się on wysoką sprawnością w każdych warunkach w przeciwieństwie do wymienników płytowych, gdzie stopień odzysku ciepła spada wraz z temperaturą powietrza zewnętrznego. Maksymalna sprawność central Enervent wynosi do 87%, ale średni roczny odzysk ciepła ponad 70%. W kategoriach efektywności energetycznej „ecoDesign” zostały one ocenione jako kategoria „A+” dla strefy klimatycznej zimnej (Polska). Centrale z wymiennikiem obrotowym odzyskują również wilgoć, co jest bardzo istotne w polskim klimacie, gdyż zapobiega niekorzystnemu dla naszego
zdrowia przesuszeniu powietrza. Na życzenie Klienta centrale Enervent mogą być wyposażone w wymienniki higroskopijne, które odzyskują znacznie więcej wilgoci niż wymienniki standardowe.
Szeroka gama central
Bardzo szeroka gama central z odzyskiem ciepła firmy Enervent pozwala wybrać rozwiązanie optymalnie dostosowane do własnych potrzeb. Centrale z serii LTR mogą pracować zarówno w pomieszczeniach ogrzewanych, jak i nieogrzewanych, po zaizolowaniu wełną o grubości 100 mm. Pozostałe centrale można montować tylko w pomieszczeniach, w których temperatura nie spada poniżej +5°C.
Automatyka ma znaczący wpływ nie tylko na działanie centrali, czy na wygodę obsługi, ale również na oszczędność energii. Najbardziej popularną w Polsce centralą z oferty Enervent jest LTR-3 EC, która posiada automatykę standardową. Podstawowe sterowanie ECC spełnia wymagania większości Klientów, a na dodatek jest bardzo atrakcyjne cenowo. Właśnie w cenie i jakości należy upatrywać tak dużej popularności tego modelu. Sterownik ECC posiada 4 biegi (każdy z biegów można ustawić za pomocą trymera na płycie głównej), 4 poziomy temperatury nawiewu (modele ECE), włączenie/wyłączenie odzysku ciepła oraz sygnalizację alarmu.
Centralę można wyposażyć też w przycisk nadciśnienia, który jest niezwykle przydatny np., gdy chcemy rozpalić w kominku. Chociaż ECC jest najprostszym typem automatyki do central Enervent, to jednak umożliwia sterowanie
zewnętrznym sygnałem cyfrowym, pochodzącym np. z systemu automatyki lub zarządzania budynkiem (BAS lub BMS). Sterowanie ECC może być zastosowane tylko do central standardowych (modele EC) lub z nagrzewnicą wtórną elektryczną (modele ECE). W pozostałych przypadkach niezbędne jest zastosowanie automatyki zaawansowanej.
Na szczególną uwagę zasługuje najnowszy typ automatyki MD. Dzięki niej można sterować centralą Enervent zdalnie przez Modbus, KNX (opcja), Ethernet i Internet (eAir Web). Dzięki usłudze w chmurze internetowej Enervent eAir sterowanie możliwe jest z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu, wykorzystując do tego celu komputer, tablet lub smartfon. Z punktu widzenia Użytkownika najważniejszym elementem automatyki MD jest bezprzewodowy panel sterujący eAir z ekranem dotykowym. Sterowanie centralą wentylacyjną jest teraz łatwe i przyjazne, a zaawansowane funkcje uruchamiane są przez kliknięcie odpowiedniej ikony na ekranie dotykowym. Ciekawym rozwiązaniem jest nowa funkcja „Eco”, która maksymalizuje wydajność energetyczną central Enervent, a więc minimalizuje koszty zużycia energii. Sterownik eAir, jak i sterowanie przez internet dostępne są w polskiej wersji językowej.
Wstępne podgrzewanie lub schładzanie powietrza zewnętrznego
Centrale Enervent wyposażone w automatykę MD mogą współpracować z glikolowym wymiennikiem ciepła Enervent CHG lub gruntowym powietrznym wymiennikiem ciepła. Zastosowanie wymiennika CHG lub GWC ma na celu wstępne podgrzewanie powietrza zimą i schładzanie latem. Takie rozwiązanie zapewnia znaczne oszczędności dzięki zmniejszeniu zużycia energii potrzebnej do ogrzania i chłodzenia powietrza wentylacyjnego.
Taki układ poprawia niezawodność systemu wentylacji, także przy ekstremalnych temperaturach powietrza zewnętrznego.
Latem możemy chłodzić powietrze nawiewane bez zastosowania dodatkowych urządzeń chłodzących.
Enervent Premium – centrale z pompą ciepła
INFORMACJE DODATKOWE
Centrale Enervent są poddawane badaniom potwierdzającym ich parametry, m. in. urządzenia z serii LTR-2 i Pelican posiadają certyfikat Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt.