Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2015
Kominy

Źle dobrany i niepoprawnie użytkowany komin może przysporzyć trudności z rozpaleniem ognia, spowodować zbyt duże zużycie paliwa, zwiększenie osadzania się sadzy oraz powstawanie dużych ilości kondensatu. Ponadto wadliwie pracujący komin często zaburza działanie automatyki kotła, a w ekstremalnych sytuacjach – może nawet doprowadzić do pożaru.


Wszystkie substancje powstające w kominku lub w kotle muszą zostać odprowadzone na zewnątrz, za pomocą odpowiednio przystosowanych przewodów. Aby dobrze je dopasować, przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, jaki typ kotła będzie z nim współpracował i jaki rodzaj paliwa będzie spalał. Decyzje takie powinny zapaść na etapie projektowania domu. Jeżeli do końca nie jesteśmy pewni, czym będziemy ogrzewać, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest postawienie komina uniwersalnego, a jeszcze lepiej – dwusystemowego, czyli wyposażonego w dwa przewody, pozwalające na ustawienie w kotłowni zarówno kotła spalającego gaz czy olej, jak i paliwa stałe.

 

Kanały kominowe, którymi odprowadza się spaliny tzw. mokre, czyli zawierające dużo pary wodnej (wytwarzanej w procesie spalania gazu czy oleju opałowego), muszą być wykonane z materiału odpornego na korozyjne oddziaływanie skroplin, a zatem ze stali kwasoodpornej, ceramiki szamotowej lub kamionki. Przewody stalowe wykorzystywane są przeważnie jako wkłady do kanałów w tradycyjnych kominach murowanych, ceramiczne zaś są częścią systemowych kominów prefabrykowanych.

 

Kanały kominowe współpracujące z kotłami na paliwo stałe i kominkami nie wymagają zabezpieczenia przed korozyjnym oddziaływaniem spalin i mogą być budowane z cegieł, ale w praktyce najczęściej stosuje się żaroodporne wkłady stalowe. Podczas renowacji komina murowanego natomiast na ogół wstawia się do jego wnętrza rury stalowe bądź buduje dodatkowy komin prefabrykowany z odpornej na wysoką temperaturę ceramiki.

 

Ze względu na rozmaity skład spalin i ich różną temperaturę, do wyboru są dwa rodzaje systemów kominowych:

  • tradycyjne kominy murowane (z wkładem lub bez);
  • kominy prefabrykowane (systemowe), sprzedawane jako kompletne zestawy gotowych kształtek.

Joanna Dąbrowska
fot. Komin-Flex

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny