Ogrodzenia, bramy, napędy

Ogrodzenia, bramy, napędy

Kto z nas nie marzy o własnym kawałku ziemi? Kiedy go już mamy – chcemy, aby był naszą ostoją. Prywatność zapewniamy sobie poprzez budowę ogrodzenia, a komfort dzięki stosowaniu bram wjazdowych z automatycznym otwieraniem. Jakie rozwiązania wybrać, aby spełniały nasze potrzeby? Możliwości jest dużo.


Zanim jednak zaczniemy realizować nasze pomysły, powinniśmy sprawdzić, jaki jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Zawarte są w nim wytyczne regulujące to, z jakich materiałów oraz o jakim kształcie i wysokości można stawiać ogrodzenie. Jeśli jednak nie ma takich ograniczeń, można budować dowolnie, pamiętając o ogólnych przepisach budowlanych.

Wymagania i formalności prawne

W sytuacji, gdy ogrodzenie będzie miało wysokość przekraczającą 2,20 m, albo będzie od strony drogi, ulicy, placu, torów kolejowych oraz innych miejsc publicznych, inwestor powinien zgłosić zamiar jego budowy do starostwa powiatowego lub urzędu miasta, dołączając oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

 

Według dodatkowych wymagań, należy załączyć szkice, rysunki działki oraz planowanej inwestycji. Rzadko się zdarza, że trzeba dołączyć również i inne pozwolenia, uzgodnienia, czy opinie. W zgłoszeniu musimy określić rodzaj i zakres robót budowlanych, sposób ich prowadzenia oraz termin rozpoczęcia budowy. Prace można rozpocząć po upływie 30 dni od daty potwierdzenia złożenia zgłoszenia, jeśli w tym czasie nie ma sprzeciwu ze strony urzędu.

 

Wytyczne dotyczą też bram i furtek w ogrodzeniu, które koniecznie muszą otwierać się w stronę posesji, a nie na zewnątrz działki, a także nie mogą mieć progów, które będą stanowiły przeszkodę dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Karolina Banaszak
fot. Konsport

Pozostałe artykuły z tego numeru
Instalacje OZE - przygotowanie c.w.u. w systemie z pompą ciepła
Choć pompa ciepła pełni w domowej instalacji grzewczej rolę analogiczną do kotła, to pod wieloma względami urządzenia te znacznie się różnią. Ich odmienność należy koniecznie uwzględnić podczas projektowania instalacji do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Kopiowanie rozwiązań, które w przypadku kotłów sprawdzają się dobrze, w systemie z pompą może prowadzić do poważnych problemów.
Instalacje OZE - przygotowanie c.w.u. w systemie z pompą ciepła
Nad stawem i z basenem
Beata i Wojtek zbudowali tuż przy domu ozdobny staw, a nad jego lustrem – zadaszoną altanę i pomost na palach. W tej wypoczynkowej strefie ogrodu mają basen kąpielowy, który również zadaszyli.
Nad stawem i z basenem
Kolektory czy ogniwa?
Patrząc na dach domu trudno odróżnić czy umieszczono na nim kolektory słoneczne, czy też ogniwa fotowoltaiczne. Jednak technicznie to zupełnie inne urządzenia. Mają pod wieloma względami odmienne wymagania montażowe. Możliwości dalszego wykorzystania pozyskanej z nich energii – ciepła i prądu – również zasadniczo się różnią.
Kolektory czy ogniwa?
Zabezpieczenia antywłamaniowe
Nie ma rozwiązań, które zagwarantują, że nasz dom będzie w pełni bezpieczny. Nie znaczy to jednak, że podczas ewentualnego włamania będziemy na straconej pozycji. Dobrze dobrane zabezpieczenia antywłamaniowe mogą bardzo utrudnić „pracę” intruzowi, a nawet zniechęcić go do wdarcia się do naszego domu.
Zabezpieczenia antywłamaniowe
Impregnaty do drewna
Drewno, choć piękne, ciepłe i naturalne, dość szybko niszczeje. Najpopularniejsze – sosnowe – niezabezpieczone i wystawione na działanie deszczu oraz słońca, już po kilku sezonach ulega rozkładowi. Na rynku dostępnych jest jednak wiele preparatów, które nie tylko doskonale chronią drewno, ale i nadają mu pożądaną barwę.
Impregnaty do drewna
Uzdatnianie wody ze studni
Nikt nie ma wątpliwości, że jakość wody jest bardzo ważna. Szczególnie, że używa się jej do picia, przygotowywania posiłków, kąpieli, prania, zmywania oraz do instalacji grzewczych itd. Zwykle jednak ta czerpana z własnego ujęcia – nie nadaje się do spożycia bez uzdatniania. W prawie każdym korzystającym ze studni domu konieczne staje się więc zamontowanie odpowiednich urządzeń.
Uzdatnianie wody ze studni
Wewnętrzna instalacja elektryczna
Właściwie zaprojektowana i ułożona instalacja elektryczna zapewni komfort użytkowania, bezpieczeństwo oraz będzie bezproblemowo służyć nam latami. Zanim jednak poprosimy o rozłożenie przewodów specjalistę, warto zaplanować, w których miejscach naszego domu znajdą się źródła światła, łączniki instalacyjne oraz gniazda wtykowe.
Wewnętrzna instalacja elektryczna
Elewacje
Elewacje chronią ściany zewnętrzne przed działaniem czynników atmosferycznych, uszkodzeniami mechanicznymi, a także, w różnym stopniu, poprawiają ich właściwości termoizolacyjne. Ponadto są elementem, który decyduje o wyglądzie budynku. Powinny więc być dopasowane do jego stylu i architektury.
Elewacje
Kominy
Źle dobrany i niepoprawnie użytkowany komin może przysporzyć trudności z rozpaleniem ognia, spowodować zbyt duże zużycie paliwa, zwiększenie osadzania się sadzy oraz powstawanie dużych ilości kondensatu. Ponadto wadliwie pracujący komin często zaburza działanie automatyki kotła, a w ekstremalnych sytuacjach – może nawet doprowadzić do pożaru.
Kominy
Pokrycia dachowe
Wybierając pokrycia dachowe, warto znać zalecenia dotyczące ich przeznaczenia. Jedne lepiej sprawdzą się na dachach płaskich, inne na dwuspadowych, a kolejne na bardziej skomplikowanych. Aby w pełni wykorzystać ich zalety, dobrze jest dowiedzieć się o nich czegoś więcej.
Pokrycia dachowe
Dobudowa ogrodu zimowego
Dobudowanie ogrodu zimowego to bardzo dobry pomysł na zwiększenie powierzchni domu. Dzięki takiemu pomieszczeniu zyskamy miejsce, w którym będziemy mogli się relaksować, spożywać posiłki czy uprawiać egzotyczną roślinność.
Dobudowa ogrodu zimowego
Dobudowa kominka
Jeżeli podczas budowy domu nie przewidzieliśmy w nim kominka – nic straconego. W istniejących budynkach również można umieścić takie palenisko, choć będzie wymagało to sporego nakładu pracy. Podpowiadamy, jak przeprowadzić takie przedsięwzięcie.
Dobudowa kominka
Wymiana instalacji grzewczej
Najpopularniejszym powodem remontu instalacji grzewczej nie jest bynajmniej fizyczne zużycie. Znacznie częściej decydujemy się na to, bo przestaje ona pasować do domu, w którym zmieniły się układ i przeznaczenie części pomieszczeń lub który poddano termomodernizacji. Przyczyną może być też zmiana wymagań użytkowników odnośnie estetyki czy komfortu cieplnego – niewątpliwie wyższych, niż jeszcze przed kilkunastu laty.
Wymiana instalacji grzewczej
Wymiana bramy garażowej
Jeśli brama ciężko pracuje, hałasuje przy otwieraniu lub nie domyka się – trzeba pomyśleć o naprawie. Często jednak jej koszty przekraczają cenę nowych wrót. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na wymianę.
Wymiana bramy garażowej
Ogrzewanie podłogowe
Jeszcze przed kilkunastu laty na ogrzewanie podłogowe decydowali się głównie inwestorzy otwarci na nowinki i raczej majętni. Dziś znajdziemy je – przynajmniej w części pomieszczeń – właściwie we wszystkich nowo budowanych domach, w wielu stanowi zaś samodzielny i jedyny system grzewczy, współpracujący z gazowym kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła. Warto mieć jednak świadomość, że podłogowa instalacja grzewcza jest wrażliwa na błędy popełnione podczas projektowania i montażu, które często skutkują nie tylko obniżeniem komfortu cieplnego, lecz także wyższymi kosztami ogrzewania.
Ogrzewanie podłogowe
Okna, rolety, markizy
Wiosna to czas, kiedy z wytęsknieniem czekamy na słoneczną pogodę, by móc nacieszyć się ciepłymi promieniami wpadającymi przez okna. Niestety już wówczas, w bardzo ciepłe dni, słońce może nadmiernie nagrzewać pomieszczenia. To zjawisko nasili się latem, kiedy to upał we wnętrzach będzie uciążliwy, szczególnie jeśli ulegliśmy modzie na duże przeszklenia. Jakie zatem okna kupić i w jakie osłony przeciwsłoneczne je wyposażyć, by temu zaradzić?
Okna, rolety, markizy
Wentylacja i klimatyzacja
Nie bez przyczyny tak często używamy zwrotu „panowała przyjemna atmosfera”. Świeże, pozbawione nieprzyjemnych zapachów i zanieczyszczeń powietrze to coś, bez czego nie możemy na dłuższą metę funkcjonować. Z tego właśnie powodu sprawnie działający system wentylacyjny jest nieodzownym elementem każdego budynku.
Wentylacja i klimatyzacja
Taras na gruncie
Aby przydomowy taras stanowił estetyczne i funkcjonalne przedłużenie salonu, trzeba go wybudować zgodnie ze sztuką budowlaną i odpowiednio wykończyć. Prostą, szybką i tanią metodą układania tarasu jest technologia na sucho, która obecnie zastępuje żmudną i droższą metodę na mokro. Kilku Czytelników opowiedziało nam, jak w ich ogrodach sprawdza się taras na gruncie oraz nawierzchnia, którą go wykończyli.
Taras na gruncie
Systemy grzewcze
System grzewczy powinien pracować efektywnie i ekonomicznie na możliwie najtańszym paliwie. Dobrze, jeśli przy tym nie wymaga od użytkowników nadmiernego wysiłku i uwagi oraz – w razie awarii urządzeń lub dłuższego wyłączenia prądu – zapewnia ciągłość ogrzewania domu i przygotowywania wody użytkowej. Właściciele jednorodzinnych domów, z którymi rozmawialiśmy o ich układzie grzewczym, zdywersyfikowali źródła energii i o zaprojektowanie instalacji c.o. oraz przygotowującej c.w.u. poprosili doświadczonych instalatorów.
Systemy grzewcze
Pokrycia dachowe - doświadczenia użytkowników
Konstrukcja dachu, podkład oraz pokrycie dachowe należą do tych elementów domu, na których na pewno nie należy oszczędzać. Powinno się je wykonać starannie i zgodnie ze sztuką budowlaną, czyli w taki sposób, żeby dach nie wymagał remontu przez kilkadziesiąt lat. Pod względem estetycznym najważniejszą częścią dachu jest zewnętrzne pokrycie. Właściciele domów, z którymi rozmawialiśmy, wybierali swoje pokrycie dachowe nie tylko patrząc na jego wygląd, lecz również według kryterium trwałości i szczelności.
Pokrycia dachowe - doświadczenia użytkowników
Na schodkowym fundamencie
Oparcie murowanego domu na solidnym fundamencie schodkowym umożliwiło Ewie i Piotrowi wzniesienie domu w bliskim sąsiedztwie miejsca, w którym wcześniej znajdował się rozległy staw.
Na schodkowym fundamencie
Z inżynierską precyzją
Przed rozpoczęciem projektowania piętrowego domu jednorodzinnego, Magda i Konrad przygotowali dla projektanta dokładną specyfikację – określającą w jakiej strefie domu i w jakim ustawieniu w strony świata mają się znaleźć poszczególne wnętrza. Wcześniej równie perfekcyjnie wybrali lokalizację i parametry działki.
Z inżynierską precyzją
Dom energooszczędny - mocne, trwałe i ciepłe przegrody
Od numeru BD 1-2/2015 zaczęliśmy nowy cykl poradnikowy poświęcony energooszczędnemu budowaniu. Artykuły w formie odpowiedzi na pytania, najczęściej zadawane przez naszych Czytelników, dotyczą zagadnień związanych z budową domów oszczędnych, czyli tanich w eksploatacji, wygodnych i przyjaznych środowisku naturalnemu. Każdy numer wyjaśnia najważniejsze zasady energooszczędnego budowania i rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Dom energooszczędny - mocne, trwałe i ciepłe przegrody
Dom energooszczędny - mocne, trwałe i ciepłe przegrody
Od numeru BD 1-2/2015 zaczęliśmy nowy cykl poradnikowy poświęcony energooszczędnemu budowaniu. Artykuły w formie odpowiedzi na pytania, najczęściej zadawane przez naszych Czytelników, dotyczą zagadnień związanych z budową domów oszczędnych, czyli tanich w eksploatacji, wygodnych i przyjaznych środowisku naturalnemu. Każdy numer wyjaśnia najważniejsze zasady energooszczędnego budowania i rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Dom energooszczędny - mocne, trwałe i ciepłe przegrody
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz