Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2015
Ogrodzenia, bramy, napędy

Kto z nas nie marzy o własnym kawałku ziemi? Kiedy go już mamy – chcemy, aby był naszą ostoją. Prywatność zapewniamy sobie poprzez budowę ogrodzenia, a komfort dzięki stosowaniu bram wjazdowych z automatycznym otwieraniem. Jakie rozwiązania wybrać, aby spełniały nasze potrzeby? Możliwości jest dużo.


Zanim jednak zaczniemy realizować nasze pomysły, powinniśmy sprawdzić, jaki jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Zawarte są w nim wytyczne regulujące to, z jakich materiałów oraz o jakim kształcie i wysokości można stawiać ogrodzenie. Jeśli jednak nie ma takich ograniczeń, można budować dowolnie, pamiętając o ogólnych przepisach budowlanych.

Wymagania i formalności prawne

W sytuacji, gdy ogrodzenie będzie miało wysokość przekraczającą 2,20 m, albo będzie od strony drogi, ulicy, placu, torów kolejowych oraz innych miejsc publicznych, inwestor powinien zgłosić zamiar jego budowy do starostwa powiatowego lub urzędu miasta, dołączając oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

 

Według dodatkowych wymagań, należy załączyć szkice, rysunki działki oraz planowanej inwestycji. Rzadko się zdarza, że trzeba dołączyć również i inne pozwolenia, uzgodnienia, czy opinie. W zgłoszeniu musimy określić rodzaj i zakres robót budowlanych, sposób ich prowadzenia oraz termin rozpoczęcia budowy. Prace można rozpocząć po upływie 30 dni od daty potwierdzenia złożenia zgłoszenia, jeśli w tym czasie nie ma sprzeciwu ze strony urzędu.

 

Wytyczne dotyczą też bram i furtek w ogrodzeniu, które koniecznie muszą otwierać się w stronę posesji, a nie na zewnątrz działki, a także nie mogą mieć progów, które będą stanowiły przeszkodę dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Karolina Banaszak
fot. Konsport

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny