Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2015
Wymiana instalacji grzewczej

Najpopularniejszym powodem remontu instalacji grzewczej nie jest bynajmniej fizyczne zużycie. Znacznie częściej decydujemy się na to, bo przestaje ona pasować do domu, w którym zmieniły się układ i przeznaczenie części pomieszczeń lub który poddano termomodernizacji. Przyczyną może być też zmiana wymagań użytkowników odnośnie estetyki czy komfortu cieplnego – niewątpliwie wyższych, niż jeszcze przed kilkunastu laty.


Jeśli chodzi jedynie o wymianę skorodowanych rur, wyeksploatowanego kotła czy nieestetycznych grzejników, to doświadczony instalator nie powinien mieć większych problemów z wykonaniem zadania. Jeśli jednak planujemy poważniejsze zmiany i modernizacje, na przykład rozdzielenie obiegów grzewczych czy dodanie podłogówki w domu, który wcześniej nie był w nią wyposażony, bardzo wskazane jest sporządzenie projektu przez fachowca od techniki grzewczej.

 

Ponowne obliczenie zapotrzebowania na ciepło, a w konsekwencji wymaganej mocy kotła i grzejników, jest właściwie niezbędne w przypadku budynków, które przeszły zabiegi termomodernizacyjne. Podkreślić należy, że jeśli dom wymaga wymiany okien czy ocieplenia ścian, to bezwzględnie trzeba od tego zacząć, a dopiero potem zmieniać system grzewczy.

 

Przed ociepleniem domu kupowanie nowego kotła nie ma sensu, bo później może on okazać się po prostu za duży, to samo dotyczy również grzejników, średnic przewodów rurowych itd. Sporządzenie zaktualizowanego bilansu cieplnego uchroni przed nieuzasadnionymi wydatkami na etapie inwestycji – bo zapobiegnie nabyciu zbyt mocnego kotła i za dużych grzejników – lecz nie tylko. Przyniesie też oszczędności w perspektywie długoletniej, bo przewymiarowanie urządzeń grzewczych prowadzi zwykle do obniżenia ich sprawności energetycznej i spadku niezawodności. Szczególnie daje to o sobie znać w przypadku kotłów na paliwo stałe, ale dotyczy także np. pomp ciepła.

Adam Jamiołkowski
fot. Kermi

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny