Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2015
Zabezpieczenia antywłamaniowe

Nie ma rozwiązań, które zagwarantują, że nasz dom będzie w pełni bezpieczny. Nie znaczy to jednak, że podczas ewentualnego włamania będziemy na straconej pozycji. Dobrze dobrane zabezpieczenia antywłamaniowe mogą bardzo utrudnić „pracę” intruzowi, a nawet zniechęcić go do wdarcia się do naszego domu.


Nie każdy budynek wymaga takiej samej ochrony. Najbardziej narażone na włamanie i napad są posiadłości wolno stojące, zlokalizowane w dużej odległości od sąsiadów. Znacznie spokojniej mogą natomiast spać właściciele domów w zabudowie szeregowej, czy położonych na ogrodzonym i dozorowanym osiedlu. Ryzyko w znacznym stopniu uzależnione jest też od indywidualnych cech budynku i jego mieszkańców: statusu materialnego właścicieli, ich kontaktów z sąsiadami, powierzchni domu, liczby okien i drzwi, częstotliwości i czasu, w którym mieszkanie pozostaje bez opieki itp. Dlatego zabezpieczenia antywłamaniowe dobiera się do poziomu zagrożenia. Można je podzielić na te, które chronią posiadłość, i te zabezpieczające wnętrze domu.

Ochrona posesji

Ogrodzenie

 

Pierwszą barierą chroniącą posesję jest ogrodzenie. Oczywiście, nawet najsolidniejszy mur można sforsować, ale jeśli zapora będzie odpowiednio solidna, jest szansa na odstraszenie mniej wprawnych włamywaczy. Jeżeli więc czujemy się zagrożeni, wybierzmy wysokie, pełne ogrodzenie, a nie łatwe do pokonania drabinkowe sztachety. Uzupełnieniem może być automatycznie otwierany wjazd i mocna furtka z porządnym zamkiem. Jej zawiasy powinny być zabezpieczone metalową nakładką lub specjalnymi śrubami, które uniemożliwią zdjęcie skrzydła.

 

Uwaga! Istotne jest, aby element w ogrodzeniu, na którym można swobodnie postawić nogę, był jak najbliżej poziomu gruntu – dzięki temu trudniej będzie się na nie wspiąć.

 

Na ogrodzeniu można założyć czujniki wibracyjne, które wykrywają drgania spowodowane próbą pokonania bariery.

Norbert Skupiński
fot. Hörmann

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje