Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2015
Z inżynierską precyzją

Przed rozpoczęciem projektowania piętrowego domu jednorodzinnego, Magda i Konrad przygotowali dla projektanta dokładną specyfikację – określającą w jakiej strefie domu i w jakim ustawieniu w strony świata mają się znaleźć poszczególne wnętrza. Wcześniej równie perfekcyjnie wybrali lokalizację i parametry działki.


Magda i Konrad w żadnym momencie wyboru działki oraz projektowania i budowy domu nie zdawali się na ślepy los, tylko przemyślane decyzje. Rozsądne decyzje zawdzięczają po części doświadczeniom, pozyskanym podczas mieszkania w jednorodzinnych domach swoich rodziców, a po części z własnego politechnicznego wykształcenia (oboje są inżynierami). Konrad asystował rodzicom podczas budowy ich domu, co też dało mu pewne praktyczne umiejętności.

Przy drodze gminnej, nie prywatnej

Małżeństwo postanowiło pozostać w znanym od dzieciństwa miasteczku i nie wyprowadzać się do Warszawy.

 

Koniecznie chcieliśmy mieć cywilizację „pod ręką”, żebyśmy nie musieli wciąż jeździć samochodem, lecz mogli załatwić codzienne czynności pieszo – opowiada Konrad. – Oglądaliśmy wiele działek, lecz odrzuciliśmy te, położone przy drodze prywatnej. Taka lokalizacja często rodzi sąsiedzkie konflikty, np. związane z uzbrajaniem terenu w media, albo wyklucza wygodny dojazd i transport, ponieważ większość tego rodzaju dróg jest wąska. Wybraliśmy działkę przylegającą do drogi gminnej o szer. 15 m, na której docelowo powstanie wyasfaltowana jezdnia i chodnik. Będzie o nie dbać i odśnieżać gmina, a nie właściciele poszczególnych posesji.

 

Nie obawiamy się wzmożonego ruchu, ponieważ po każdej stronie ulicy planuje się zbudowanie jedynie po 10 budynków jednorodzinnych, a tuż za nimi rozciąga się Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu z rzeczką i stawami, wyłączony z zabudowy i przeznaczony na park rekreacyjny. Nawet z tak dobrą lokalizacją nie kupilibyśmy działki bez dostępu do kompletu mediów. To był ważny parametr wyboru. W 2010 r. parcela kosztowała 200 000 zł, lecz ze wszystkich powyższych powodów zdecydowaliśmy się zapłacić za nią nieco więcej, niż wynosiła cena ziemi w innych częściach miasteczka. Nie żałujemy!

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny