Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2015
Konstrukcja dachu

Kształt i konstrukcja dachu domu to jeden z jego zasadniczych elementów. Od tego zależy, na ile wygodne do zagospodarowania będzie poddasze i na ile kłopotliwe będą prace wykonawcze. Warto przede wszystkim polecać dachy o prostych kształtach, jako bezpretensjonalne, niewrażliwe na chwilowe mody i odporne na błędy wykonawcze.


Dachy polskich domów mają najczęściej konstrukcję drewnianą i są strome, a nie płaskie. Dlaczego są właśnie takie? Obecnie dominują poddasza użytkowe, a tylko pod dachem o dość dużym kącie nachylenia (ok. 40°) jest dość przestrzeni zdatnej do wykorzystania. Ponadto spadzisty dach jest konstrukcją praktyczną i dobrze sprawdzoną w naszych warunkach klimatycznych. Zalega na nim znacznie mniej śniegu, niż na dachu płaskim, a woda spływa szybciej, dzięki czemu wymagania odnośnie szczelności pokrycia są łagodniejsze.

 

Nie wolno też zapominać o formalnym aspekcie sprawy – w wielu rejonach, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza tylko dachy strome, może poza tym narzucać kolorystykę i materiał pokrycia. Zanim więc zaczniemy w ogóle wybierać dach przyszłego domu, sprawdźmy warunki MPZP dla działki. Zwykle określa on również dopuszczalną liczbę kondygnacji. W efekcie – nie postawimy np. budynku z pełnym piętrem, nieużytkowym strychem i dachem o małym spadku.

Kształt dachu

Kształt i wynikające z niego wrażenia estetyczne to najczęstsze kryterium doboru dachu. Przeciętny inwestor, decydujący się na pierwszą w życiu budowę, kupuje projekt domu, kierując się głównie jego wyglądem. Jednak to przede wszystkim od kształtu dachu zależy ilość zdatnego do zagospodarowania miejsca na poddaszu. Najlepsze są pod tym względem dachy dwuspadowe o dużym kącie nachylenia oraz dachy mansardowe. Najmniej praktyczne są zaś dachy czterospadowe. Przestrzeń można powiększyć, budując lukarny, ale muszą one być duże.

Jarosław Antkiewicz
fot. MiTek

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny