Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2015
Odkurzacz centralny

Instalacja odkurzacza centralnego to odpowiedniej mocy agregat ssący oraz sieć ukrytych w ścianach rur i przewodów elektrycznych, zakończonych różnego typu gniazdami ssącymi i wyrzutnią powietrza. Elementem, za pomocą którego się sprząta – jest wąż ssący, do którego zakłada się przeróżne końcówki oraz podłącza separatory.


Każdy dom można wyposażyć w system centralnego odkurzania, najwygodniej zaplanować to podczas projektowania budynku lub na etapie wykonywania stanu surowego. Dzięki temu będzie można bezkolizyjnie poprowadzić rury i najkorzystniej rozmieścić gniazda ssące. W budynku już zamieszkanym, wykonanie takiej instalacji też jest możliwe, ale konieczne jest wykucie bruzd w ścianach i stropach na rury, a potem ich zamaskowanie.

Od czego zacząć?

Zaprojektowanie i wykonanie całego systemu należy powierzyć doświadczonej firmie. Na podstawie rzutów kondygnacji i wizyty w domu, fachowcy wytyczą trasę przewodów, liczbę i rozmieszczenie gniazd ssących, miejsce na jednostkę centralną oraz wyrzutnię powietrza. Dobiorą poza tym optymalną jednostkę centralną, wąż i niezbędne akcesoria.

 

Całą inwestycję realizuje się dwustopniowo:

  • pierwszy (na etapie stanu surowego) – obejmuje ułożenie rurociągu, przewodów elektrycznych i wykonanie wyrzutni powietrza;
  • drugi – montaż gniazd ssących i jednostki centralnej.

W pierwszym etapie, przygotowuje się również podejścia pod wąż, chowany w kasecie lub rozciągany (wally flex) oraz automatyczne szufelki, ulokowane w miejscach, które najczęściej wymagają odkurzania (wiatrołap, kuchnia). Warto przy tym pamiętać, że szufelki automatycznej (wbrew obiegowej opinii) nie powinno się montować w okolicy kominka, ponieważ np. tlące się drobinki żaru mogłyby się dostać do rurociągu powodując pożar.

Krzysztof Morgownik
fot. Scanpol

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny