Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2015
Markizy

Markizy stosuje się na niezadaszonych tarasach i balkonach. Cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ zwiększają komfort użytkowania ogrodu i wnętrz, przy których zostały założone. Tego rodzaju ruchome przesłony są estetyczne, proste w budowie i obsłudze (szczególnie kiedy mają napęd elektryczny lub zdalny), wymagają jedynie fachowego montażu. Na podstawie czterech wypowiedzi naszych Czytelników można przekonać się, czy te elementy są rzeczywiście funkcjonalne.


Każdy, kto użytkuje niezadaszony taras lub balkon skierowany na wschód, południe lub zachód, podczas upałów boryka się z nadmiarem słońca i gorąca w wypoczynkowej strefie ogrodu i domu. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest montaż markizy. Ruchoma przesłona daje cień tylko wtedy, kiedy jest on niezbędny, natomiast w pochmurne i zimowe dni nie zasłania światła potrzebnego do dobrego oświetlenia wnętrz.

 

O słuszności zastosowania tego prostego i niedrogiego urządzenia przekonuje jego powszechne używanie na południu naszego kontynentu. Południowcy od dawna wykorzystują markizy do ochrony ogrodowych miejsc wypoczynku przed nadmiernym nasłonecznieniem, nagrzewaniem się posadzki i pobliskich ścian. Po opuszczeniu markizy, do przylegających do tarasu wnętrz wpada również znacznie mniej jaskrawego światła i gorącego powietrza.

 

W naszym klimacie, montaż w domach jednorodzinnych drogich i energochłonnych urządzeń klimatyzacyjnych często jest inwestycją na wyrost, ponieważ nieliczne upalne dni można łatwo przetrwać, używając po prostu odpowiedniej markizy. Wybierając projekt domu bez stałej osłony nad tarasem, warto zatem od razu przygotować ściany do jej montażu. Wcześniej najlepiej jest zaprosić na budowę dystrybutora lub producenta takiego urządzenia, aby dobrał odpowiednie jego parametry: rodzaj, rozmiar, sposób montażu oraz przekazał ekipie budującej wskazówki, dotyczące przygotowania miejsca na markizę.

 

Jeśli planuje się napęd elektryczny, podczas układania instalacji elektrycznej, należy ją rozbudować do miejsca, gdzie zostanie osadzona markiza. Przezorność i planowanie popłaca, ponieważ w niektórych gotowych domach trudno jest później zamontować taką osłonę przeciwsłoneczną.

Lilianna Jampolska
fot. L. Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny