Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2015
Kominek z DGP

Kominek z instalacją rozprowadzającą gorące powietrze z powodzeniem sprawdzi się w domu jako uzupełnienie podstawowego systemu ogrzewania. Umiejętnie dobrany i obudowany wkład kominkowy może stanowić ozdobę salonu, tworząc niepowtarzalny nastrój w jesienno-zimowe wieczory, zaś dopływające do pomieszczeń ciepło pomoże dogrzać budynek w chłodne dni.


Planując budowę kominka w domu warto zadać sobie pytanie o jego przeznaczenie. Czy ma stanowić jedynie ozdobę, czy też pełnić ważną funkcję w systemie ogrzewania budynku? Jeśli zdecydujemy, że kominek ma być nie tylko ładny, ale także funkcjonalny, wówczas należy rozbudować go o instalację rozprowadzającą ciepło do innych pomieszczeń. Nośnikiem ciepła może być woda (kominek z płaszczem wodnym) lub powietrze (system dystrybucji gorącego powietrza, w skrócie DGP).

Modnie, czyli z głową

Jeśli zdecydujemy się na zamontowanie w domu kominka z dystrybucją gorącego powietrza warto dokonać pewnych wyborów już na etapie projektu architektonicznego budynku, co zaoszczędzi nam potem pracochłonnych i co za tym idzie kosztownych przeróbek. Należy zacząć od wyboru miejsca, w którym umieścimy wkład kominkowy. Wybierając sam wkład warto też od razu wiedzieć, jak będziemy chcieli go obudować.

 

Kominki zwykle umieszcza się w centralnym punkcie domu, przeważnie w salonie. Ta lokalizacja ma kilka zalet. Po pierwsze, wszystkie przewody doprowadzające do pomieszczeń gorące powietrze będą miały podobną długość, po drugie, pomieszczenie z kominkiem musi być dość przestronne, gdyż w przeciwnym razie może nadmiernie się nagrzewać, i w końcu – w salonie kominek może z powodzeniem pełnić także funkcję dekoracyjną, stanowiąc istotny element wystroju wnętrza.

 

Gdy już wybierzemy miejsce, w którym stanie nasz kominek warto zastanowić się nad rodzajem komina. Może zostać wymurowany z pełnych cegieł ceramicznych na etapie budowy domu albo wykonany z prefabrykatów jako tzw. system kominowy. Obecnie gotowe, kompletne systemy kominowe, zawierające również kanał wentylacyjny, stają się coraz popularniejsze. Jeśli chodzi o estetykę, to w przypadku komina murowanego, jego górną, wystającą ponad dach część można dobrać do charakterystyki domu, wykonując ją np. z kamienia lub cegły klinkierowej, komin z prefabrykatów można natomiast obłożyć płytkami ceramicznymi imitującymi różne materiały lub wykończyć blachą.

 

Przewód kominowy powinien mieć minimalny przekrój 14 × 14 cm, a w przypadku zastosowania okrągłego wkładu kominowego, średnicę nie mniejszą niż 15 cm. Jednak kanał o tak małym przekroju będzie odpowiedni tylko dla najmniejszych wkładów (8 –10 kW). Przyjmuje się, że kanał powinien mieć średnicę nie mniejszą niż czopuch wkładu – zwykle 18–20 cm.

 

Wkład kominkowy, ze względu na jego sporą masę, powinien stać na wzmocnionym podłożu. Ponadto, na etapie budowy domu, trzeba wykonać kanał doprowadzający do wkładu powietrze z zewnątrz budynku. Kanał taki prowadzi się pod posadzką do najbliższej ściany zewnętrznej.

Tomasz Wojciuk
fot. Brunner

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny