Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2015

Podłogi i posadzki

Podłogi powinny przede wszystkim chronić przed ucieczką ciepła i przenikaniem wilgoci, tłumić hałas i zapewniać niezbędną wytrzymałość na obciążenia. Ich warstwy wykończeniowe, czyli posadzki natomiast muszą stanowić solidną i efektowną dekorację, gwarantującą długotrwałe użytkowanie. Aby tak było, o wyborze posadzki i koniecznych warstw podpodłogowych, musimy pomyśleć już na etapie stawiania stanu surowego domu.


W zależności od lokalizacji podłogi (na gruncie lub na stropie) oraz rodzaju konstrukcji stropu (betonowa czy drewniana) poszczególne warstwy podłogowe dobierane są w odmienny sposób.

Podłogi na gruncie

W domach parterowych podłoga styka się bezpośrednio z gruntem, konieczne jest więc zabezpieczenie jej przed wnikaniem wilgoci i ograniczenie strat ciepła. Ponieważ poziom takich podłóg wyniesiony jest kilkadziesiąt centymetrów ponad teren, nie trzeba stosować izolacji przeciwwodnych. Wystarczy ochrona przed wilgocią kapilarną, polegająca na ułożeniu folii izolacyjnej lub papy podkładowej. Warstwa ta musi być połączona z izolacją poziomą ścian fundamentowych na całym obwodzie oraz na wewnętrznych ścianach konstrukcyjnych i działowych.

 

Ponieważ murowane ściany działowe nie mogą być stawiane na jastrychu podłogowym przykrywającym ocieplenie, muszą zostać wymurowane przed wykonaniem podłogi i oparte bezpośrednio na warstwie betonu stabilizującego. Ze względu na ograniczenie ucieczki ciepła warto postawić je na warstwie z elementów o dobrej izolacyjności cieplnej (np. z pustaków keramzytowych, betonu komórkowego). Pod nimi układa się pasy folii.

Joanna Dąbrowska
fot. Lafarge

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!