Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2015
Podłogi i posadzki

Podłogi powinny przede wszystkim chronić przed ucieczką ciepła i przenikaniem wilgoci, tłumić hałas i zapewniać niezbędną wytrzymałość na obciążenia. Ich warstwy wykończeniowe, czyli posadzki natomiast muszą stanowić solidną i efektowną dekorację, gwarantującą długotrwałe użytkowanie. Aby tak było, o wyborze posadzki i koniecznych warstw podpodłogowych, musimy pomyśleć już na etapie stawiania stanu surowego domu.


W zależności od lokalizacji podłogi (na gruncie lub na stropie) oraz rodzaju konstrukcji stropu (betonowa czy drewniana) poszczególne warstwy podłogowe dobierane są w odmienny sposób.

Podłogi na gruncie

W domach parterowych podłoga styka się bezpośrednio z gruntem, konieczne jest więc zabezpieczenie jej przed wnikaniem wilgoci i ograniczenie strat ciepła. Ponieważ poziom takich podłóg wyniesiony jest kilkadziesiąt centymetrów ponad teren, nie trzeba stosować izolacji przeciwwodnych. Wystarczy ochrona przed wilgocią kapilarną, polegająca na ułożeniu folii izolacyjnej lub papy podkładowej. Warstwa ta musi być połączona z izolacją poziomą ścian fundamentowych na całym obwodzie oraz na wewnętrznych ścianach konstrukcyjnych i działowych.

 

Ponieważ murowane ściany działowe nie mogą być stawiane na jastrychu podłogowym przykrywającym ocieplenie, muszą zostać wymurowane przed wykonaniem podłogi i oparte bezpośrednio na warstwie betonu stabilizującego. Ze względu na ograniczenie ucieczki ciepła warto postawić je na warstwie z elementów o dobrej izolacyjności cieplnej (np. z pustaków keramzytowych, betonu komórkowego). Pod nimi układa się pasy folii.

Joanna Dąbrowska
fot. Lafarge

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny