Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2015
Rolety zewnętrzne i ich sterowanie

Rolety zewnętrzne mają szereg zalet. Poprawiają izolacyjność termiczną i akustyczną okien oraz zabezpieczają je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto chronią wnętrza przed nadmiarem słońca latam i wychładzaniem się zimą. Utrudniają też włamanie. Jakie walory rolet liczyły się dla naszych rozmówców? Opinie na temat ich użytkowania zamieszczamy poniżej.


Rolety zewnętrzne wykonuje się ze stali, aluminium, PVC, drewna. Ich budowa nie jest skomplikowana. W skrzynce, która musi zmieścić cały chowający się w niej pancerz (złożony z licznych poziomych listew), montuje się wał do jego nawijania. Najpopularniejsze są pancerze aluminiowe, zbudowane z profili zamkniętych lub otwartych – wypełnionych materiałem ocieplającym. Element ten porusza się w prowadnicach bocznych, wyposażonych w gumowe uszczelki, których zadaniem jest tłumienie hałasu, wywołanego pracą rolety.

 

Z jakich względów warto mieć w swoim domu rolety zewnętrzne, mimo że są droższe, niż rolety wewnętrzne? Głównie dlatego, że w przeciwieństwie do przesłon wewnętrznych, jedynie ograniczających dostęp jaskrawego światła do pomieszczeń, montowane na zewnątrz okien i drzwi tarasowych utrudniają włamanie, a wnętrza chronią przed mrozem, gorącem, słońcem, hałasem. Wytrzymałość rolet wynosi kilkadziesiąt lat, więc nie bez znaczenia jest również długotrwała ochrona okien i drzwi tarasowych przed warunkami atmosferycznymi. Specjaliści od wyceny nieruchomości zapewniają natomiast, że rolety zewnętrzne, bez względu na wybrany standard, podnoszą wartość budynku.

KILKA RAD NA POCZĄTEK

Zastosowanie rolet zewnętrznych warto zaplanować na etapie projektowania domu, a następnie zamontować je razem z oknami. Jest to ważne, ponieważ w trakcie wykańczania elewacji skrzynki i prowadnice zostaną należycie zabezpieczone przed wyrwaniem ze ściany oraz zamaskowane tynkiem (lub innymi materiałami elewacyjnymi). Dla pozostałych odbiorców producenci przygotowali także rolety nadające się do zamontowania w istniejących budynkach, bez konieczności przeprowadzania remontu.

 

System sterowania przekłada się na jakość późniejszej obsługi rolet, więc trzeba go przystosować do możliwości domowników (osobom starszym trudniej jest obsługiwać je ręcznie) oraz do konkretnego budynku (jeśli rolet jest dużo i znajdują się na kilku kondygnacjach, zdecydowanie lepiej mieć sterowanie elektryczne). Przygotowanie elektrycznej instalacji w czasie budowy domu kosztuje niewiele, w przeciwieństwie do późniejszej zmiany systemu sterowania, z ręcznego na elektryczny, która zazwyczaj jest kłopotliwa i kosztowna. Oczywiście wskazane jest zrobienie dokumentacji, w tym zdjęć, wykonanej instalacji.

Lilianna Jampolska
fot. Aluplast

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny