Wygodny, bo parterowy

Wygodny, bo parterowy

Wisia i Zdzisiek stworzyli parterowy dom z myślą o sobie, lecz ostatecznie zaofiarowali go synowi, po tym jak jego rodzina rozrosła się do pięciu osób. Było to możliwe, ponieważ budynek ma uniwersalną wielkość i układ pomieszczeń, a jego bryła podoba się przedstawicielom każdego pokolenia. Kiedy zaprzyjaźniony z rodziną kolega nagle musiał sprzedać działki budowlane pod miastem, Wisia i Zdzisiek kupili od niego ziemię, chcąc mu po prostu pomóc. Ziemia, wyceniona w 2010 r. na 100 zł za metr kwadratowy, znajdowała się w odległości 32 km od miasta, w którym mieszkali i pracowali. Do postawienia na niej własnego domu zachęciła ich urokliwa lokalizacja i dobry dojazd.

Na polanie

Wadą oferowanego gruntu był brak uzbrojenia, zaletą – położenie działek na polanie, z trzech stron otoczonej lasem. Wyasfaltowana droga biegła pół kilometra od polany, a w dalszym sąsiedztwie znajdowało się zaledwie kilka nowo postawionych jednorodzinnych domów, więc miejsce było ciche i dostatecznie intymne. Nasłonecznione działki miały dobry kształt, zbliżony do kwadratu, i wielkość pozwalającą postawić na nich średniej wielkości domy.

 

Choć kolega sprzedawał kilka działek, Wisia i Zdzisiek na początku nastawili się na kupno tylko jednej, nie zamierzając jej łączyć z sąsiednią, ponieważ w przyszłości chcieli użytkować ogród bez nadmiernego wysiłku. Potem jednak, ze względu na przystępną cenę ziemi i jednocześnie wysokie koszty doprowadzenia do niej mediów z odległości aż 400 m, zdecydowali się kupić w pakiecie połowę oferowanych działek, zbudować na nich identyczne domy (tworząc przyjazne miniosiedle) i w ostatecznym rozrachunku koszty uzbrojenia terenu rozłożyć na kilka rodzin.

 

Nie obawiali się szeroko zakrojonej inwestycji, ponieważ Zdzisiek zna się na budownictwie (prowadzi własną firmę instalatorską). Do jej zrealizowania potrzebowali dopracowanego projektu domu z funkcjonalnym układem pomieszczeń i z uniwersalną bryłą, która spełniałaby potrzeby użytkowe i estetyczne ludzi starszych i młodszych. Wtedy jeszcze nie przewidywali, że tuż po budowie przekażą swój nowiutki dom synowi i jego rodzinie.

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły z tego numeru
Wybieramy pompę ciepła - porównanie 90 modeli
Zanim zaczniemy przeglądać strony internetowe i katalogi producentów w poszukiwaniu konkretnego modelu pompy ciepła, najpierw powinniśmy przeanalizować, jakie warunki dla jej pracy stwarza nasz dom i działka, a także czego dokładnie oczekujemy po samym urządzeniu. Co naprawdę się liczy, gdy wybieramy pompę ciepła?
Wybieramy pompę ciepła - porównanie 90 modeli
Z domkiem na drzewie - reportaż ogrodowy
Natalia i Jarek wybrali działkę na samym skraju osiedla z jednorodzinnymi domami między innymi dlatego, że rośnie na niej brzozowy zagajnik i okazały rozłożysty klon. Wokół niego zbudowali dla synów drewniany domek na palach.
Z domkiem na drzewie - reportaż ogrodowy
Woda w ogrodzie
Marzenie o oczku wodnym można dziś łatwo zrealizować – sklepy ogrodnicze oferują szeroki wybór urządzeń i materiałów do budowy zbiornika. Najpierw trzeba jednak dobrze przemyśleć jego lokalizację, wielkość i charakter – aby spełniał oczekiwania wszystkich domowników i naturalnie wpisywał się w ogród.
Woda w ogrodzie
Kominek z DGP
Kominek z instalacją rozprowadzającą gorące powietrze z powodzeniem sprawdzi się w domu jako uzupełnienie podstawowego systemu ogrzewania. Umiejętnie dobrany i obudowany wkład kominkowy może stanowić ozdobę salonu, tworząc niepowtarzalny nastrój w jesienno-zimowe wieczory, zaś dopływające do pomieszczeń ciepło pomoże dogrzać budynek w chłodne dni.
Kominek z DGP
Okucia okienne
Najpowszechniej stosowane są okucia obwodowe, nazywane też obwiedniowymi. Montowane są na całym obwodzie skrzydła okiennego (zasuwnice) oraz w odpowiednim rowku w ościeżnicy (zaczepy). Skrzydło z ościeżnicą łączy się za pomocą zawiasów, dzięki którym można je otwierać i zamykać. Klamka umożliwia sterowanie nimi. Natomiast ograniczniki zabezpieczają okno przed uszkodzeniem w wyniku działania czynników zewnętrznych oraz ewentualnym nieprawidłowym jego użytkowaniem.
Okucia okienne
Okna z PVC
W dzisiejszych czasach, okna mają nie tylko doświetlać wnętrze domu – muszą izolować akustycznie, chronić przed ucieczką ciepła i stanowić barierę dla włamywaczy. Jednak im lepsze parametry okien, tym wyższa ich cena. Czym zatem kierować się przy wyborze?
Okna z PVC
Cyrkulacja c.w.u.
Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) to rozwiązanie na pozór dobrze znane i powszechnie wykorzystywane. Praktyka pokazuje, że jest inaczej. W co najwyżej 10 proc. polskich domów zobaczymy pętle cyrkulacyjne zrealizowane w przemyślany sposób, funkcjonujące zgodnie z potrzebami mieszkańców. Dużo częściej spotyka się natomiast dwa skrajne przypadki: cyrkulację trwale wyłączoną (lub od dawna zepsutą) bądź też działającą 24 godziny na dobę przez okrągły rok.
Cyrkulacja c.w.u.
Ocieplane i nieocieplane bramy garażowe
Każdy właściciel domu jednorodzinnego chciałby płacić jak najmniej za jego ogrzewanie. Ciepłochronność okien i drzwi stała się więc jednym z najważniejszych kryteriów ich wyboru. Czy tak samo mamy traktować bramy garażowe? Nie do końca, bo przede wszystkim trzeba wyraźnie rozdzielić garaże ogrzewane i nieogrzewane. Ponadto uwzględnić, że nikt raczej nie utrzymuje w tym pomieszczeniu stale 20°C. Izolacyjność cieplna bramy może więc być istotna, ale nie aż tak, jak w przypadku okien czy ścian domu.
Ocieplane i nieocieplane bramy garażowe
Źródła światła i osprzęt elektroinstalacyjny
Ułożeniem instalacji elektrycznej zajmuje się elektryk, prowadząc przewody we wskazane przez nas miejsca. Doświadczony fachowiec zwykle podpowiada, gdzie jeszcze przydadzą się punkty świetlne i kontakty. Jednych i drugich nigdy nie jest za dużo. Z kupnem osprzętu i źródeł światła zwykle musimy poradzić sobie już sami. Wybór jest duży, każdy więc znajdzie produkty pasującego do planowanego stylu wnętrz i rodzaju lamp.
Źródła światła i osprzęt elektroinstalacyjny
Odkurzacz centralny
Instalacja odkurzacza centralnego to odpowiedniej mocy agregat ssący oraz sieć ukrytych w ścianach rur i przewodów elektrycznych, zakończonych różnego typu gniazdami ssącymi i wyrzutnią powietrza. Elementem, za pomocą którego się sprząta – jest wąż ssący, do którego zakłada się przeróżne końcówki oraz podłącza separatory.
Odkurzacz centralny
Taras na gruncie
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o korzyściach związanych z posiadaniem tarasu, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, jak kluczowe znaczenie ma rodzaj jego nawierzchni. Gdy jest nierówna, trudno ustawić na niej meble. Śliski materiał może stwarzać zagrożenie. Nietrwały zaś – oznacza konieczność ciągłych napraw i konserwacji.
Taras na gruncie
Wykańczanie ścian wewnętrznych
Tynk to najpopularniejszy sposób na wykończenie ścian. Co potem – poprzestać na malowaniu, zdecydować się na tapetę, a może wybrać efektowną okładzinę ścienną? Decyzję warto uzależnić nie tylko od walorów estetycznych danego pokrycia, ale także jego właściwości użytkowych oraz stanu ścian, które mają być nim udekorowane.
Wykańczanie ścian wewnętrznych
Kominy i wkłady kominowe
Lokalizację komina, jego rodzaj, wymiary i sposób wykonania określa projekt architektoniczny domu. Czasem zdarza się jednak, że decydujemy się na zmianę, na przykład, systemu ogrzewania domu i jego wentylacji lub układu wnętrz. W takich sytuacjach, na etapie stanu surowego musimy dostosować rodzaj i umiejscowienie komina do przewidzianych modyfikacji i urządzenia grzewczego – rodzaju kotła albo kominka.
Kominy i wkłady kominowe
Wanna z hydromasażem
Kąpiel w wannie odpręża, pozwala zregenerować siły, jest doskonałym sposobem na oderwanie się od zgiełku codziennych spraw. A gdyby tak do tych przyjemności dodać hydromasaż? Wymiana zwykłej wanny na tę z hydromasażem jest możliwa pod pewnymi warunkami.
Wanna z hydromasażem
Montaż kolektorów słonecznych
Do rozbudowy domowego systemu grzewczego o instalację solarną skłaniają zwykle problemy z podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej w okresie letnim, bądź chęć zmniejszenia wysokich kosztów jej przygotowania. Montaż kolektorów słonecznych to sprawdzony już dobrze sposób poprawy sytuacji, jednak inwestycję należy przemyśleć, aby uniknąć zbędnych kosztów, które mogłyby zniweczyć korzyści wynikające z pozyskiwania darmowej energii. Warto też wiedzieć, na czym nie należy oszczędzać.
Montaż kolektorów słonecznych
Wymiana kotła gazowego
Wszystko się starzeje – kotły gazowe także. Dlatego prędzej lub później konieczna bywa wymiana urządzenia grzewczego. Rutynowe zastąpienie go nowszym modelem tego samego rodzaju nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Wymiana kotła jest bowiem doskonałą okazją do eliminacji słabych stron instalacji grzewczej oraz jej unowocześnienia.
Wymiana kotła gazowego
Eliminowanie pleśni i wilgoci
Brunatne plamy, szaro-czarne wykwity na ścianie czy suficie, specyficzny zapach stęchlizny są sygnałem, że wystąpiło długotrwałe zawilgocenie elementów budynku. Przyczyna tego może być oczywista – np. zalanie w wyniku awarii pralki. Bywa jednak, że jest trudna do określenia, gdy nie ma wyraźnych sygnałów o wystąpieniu przecieku czy nieszczelności. Niezależnie od przyczyny pojawienia się zacieku, musimy najpierw zlokalizować i usunąć źródło zawilgocenia, następnie osuszyć podłoże i dopiero wtedy przystąpić do wyeliminowania widocznych uszkodzeń.
Eliminowanie pleśni i wilgoci
Klimatyzacja
Na forach internetowych dyskusje o klimatyzacji zaczynają się od spraw zasadniczych – czy coś takiego jest w ogóle potrzebne w domu?
Klimatyzacja
Pokrycia dachowe
Wykonanie pokrycia dachu to jeden z najważniejszych etapów budowy. Dopiero wówczas budynek zostaje zabezpieczony przed wodą opadową, a bez tego nie da się przeprowadzić wielu prac. Pokrycie dachu i jego orynnowanie są też niezwykle istotne dla wyglądu domu i mogą go bardzo zmienić. Ponadto jest to etap bardzo kosztowny.
Pokrycia dachowe
Konstrukcja dachu
Kształt i konstrukcja dachu domu to jeden z jego zasadniczych elementów. Od tego zależy, na ile wygodne do zagospodarowania będzie poddasze i na ile kłopotliwe będą prace wykonawcze. Warto przede wszystkim polecać dachy o prostych kształtach, jako bezpretensjonalne, niewrażliwe na chwilowe mody i odporne na błędy wykonawcze.
Konstrukcja dachu
Podłogi i posadzki
Podłogi powinny przede wszystkim chronić przed ucieczką ciepła i przenikaniem wilgoci, tłumić hałas i zapewniać niezbędną wytrzymałość na obciążenia. Ich warstwy wykończeniowe, czyli posadzki natomiast muszą stanowić solidną i efektowną dekorację, gwarantującą długotrwałe użytkowanie. Aby tak było, o wyborze posadzki i koniecznych warstw podpodłogowych, musimy pomyśleć już na etapie stawiania stanu surowego domu.
Podłogi i posadzki
Narzędzia ogrodnicze i kosiarki
Kupując narzędzia, warto od razu postawić na ich jakość i trwałość oraz dopasować do fizycznych możliwości użytkowników oraz wielkości działki i sposobu jej zagospodarowania. Marnej jakości sprzęt wymaga bowiem szybkiej wymiany, a ten źle dobrany – niepotrzebnie utrudnia i wydłuża prace w ogrodzie. Właściciele czterech ogrodów podzielili się z nami doświadczeniami z doboru i użytkowania osprzętu ręcznego, elektrycznego i spalinowego.
Narzędzia ogrodnicze i kosiarki
Markizy
Markizy stosuje się na niezadaszonych tarasach i balkonach. Cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ zwiększają komfort użytkowania ogrodu i wnętrz, przy których zostały założone. Tego rodzaju ruchome przesłony są estetyczne, proste w budowie i obsłudze (szczególnie kiedy mają napęd elektryczny lub zdalny), wymagają jedynie fachowego montażu. Na podstawie czterech wypowiedzi naszych Czytelników można przekonać się, czy te elementy są rzeczywiście funkcjonalne.
Markizy
Rolety zewnętrzne i ich sterowanie
Rolety zewnętrzne mają szereg zalet. Poprawiają izolacyjność termiczną i akustyczną okien oraz zabezpieczają je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto chronią wnętrza przed nadmiarem słońca latam i wychładzaniem się zimą. Utrudniają też włamanie. Jakie walory rolet liczyły się dla naszych rozmówców? Opinie na temat ich użytkowania zamieszczamy poniżej.
Rolety zewnętrzne i ich sterowanie
Dom z prześwitem
Gdyby nie możliwość dokupienia pasa ziemi, przylegającego do posiadanej działki budowlanej, marzenie Violi i Mariusza o budowie rozłożystego domu z prześwitem spełzłyby na niczym.
Dom z prześwitem
Dom z prześwitem
Gdyby nie możliwość dokupienia pasa ziemi, przylegającego do posiadanej działki budowlanej, marzenie Violi i Mariusza o budowie rozłożystego domu z prześwitem spełzłyby na niczym.
Dom z prześwitem
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz