Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2015
Pokrycia dachowe

Wykonanie pokrycia dachu to jeden z najważniejszych etapów budowy. Dopiero wówczas budynek zostaje zabezpieczony przed wodą opadową, a bez tego nie da się przeprowadzić wielu prac. Pokrycie dachu i jego orynnowanie są też niezwykle istotne dla wyglądu domu i mogą go bardzo zmienić. Ponadto jest to etap bardzo kosztowny.

Co na dach?

Dachówki ceramiczne to jeden z najdłużej stosowanych, wciąż popularnych materiałów. Wybór wzorów jest ogromny, choć na rynku dominują nowoczesne dachówki zakładkowe – łatwiejsze do szczelnego ułożenia, oraz tzw. karpiówki.

 

Pojedyncze dachówki są małe, dlatego dobrze nadają się do krycia dachów o skomplikowanych kształtach i łatwo można wymienić uszkodzone elementy.

 

Dachówki dobrej jakości są materiałem bardzo trwałym (ponad 100 lat), natomiast odporność ich powierzchni na osadzanie się zanieczyszczeń albo porosty zwiększa pokrycie warstwą glinki szlachetnej (angobowanie) lub szkliwienie (glazurowanie).

 

Pokrycie z dachówek jest ciężkie – nawet do 80 kg/m2 – zatem jeśli w projekcie przewidziano pierwotnie inny materiał, to konstruktor musi sprawdzić, czy więźba ma wystarczającą wytrzymałość. Duża masa dachówek ma także zalety, bo to pokrycie wyjątkowo dobrze tłumi dźwięki (odgłos deszczu).

 

Ceny są bardzo zróżnicowane, jednak minimum to 40–50 zł/m2, a wyraźnie ją podniesie na ogół użycie większej liczby dachówek specjalnych – przyokapowych, końcowych (na krańcach połaci) itp., bo jedna taka dachówka może kosztować nawet tyle, co 10 zwykłych. Zamiast nich można wykonać wprawdzie tańsze obróbki blacharskie, ale psuje to wygląd dachu.

Jarosław Antkiewicz
fot. Blachy Pruszyński

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny