Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2014
Pompy ciepła - wszystko o źródle górnym

Dlaczego właściciele domów z pompami ciepła najczęściej wybierają ogrzewanie podłogowe? Po prostu liczą pieniądze. Ogrzewanie płaszczyznowe nie potrzebuje wysokiej temperatury wody, bo duża powierzchnia równoważy małą moc jednostkową. Wystarcza 30– –40°C, a to oznacza najbardziej ekonomiczną pracę pompy ciepła.

 

Co to jest źródło górne?

Każdy system z pompą ciepła składa się z trzech zasadniczych części:

 

- instalacji po stronie źródła dolnego, czyli tego elementu otoczenia, z którego pobieramy ciepło (kolektor ziemny, studnie itd.);
- pompy ciepła, która przetwarza pozyskaną energię;
- źródła górnego, czyli ogrzewania płaszczyznowego (podłogowego, ściennego) lub grzejnikowego.

 

Rolą źródła górnego jest więc przekazanie do budynku pozyskanego ciepła. Parametry pracy – przede wszystkim temperatura wody grzewczej – mają bardzo duży wpływ na działanie pompy ciepła.

Jak źródło górne wpływa na pompę?

Kotły i pompy ciepła do podgrzania wody wykorzystują zupełnie inne zjawiska. Te pierwsze spalają opał, drugie zaś jedynie przetwarzają ciepło pozyskane z zewnątrz na użyteczną postać. Z tym przetwarzaniem radzą sobie tym lepiej, im niższa jest temperatura wody w instalacji. Mówiąc ściślej, chodzi o to, aby różnica temperatury pomiędzy źródłem dolnym i górnym była możliwie mała.

 

Można to obrazowo porównać do zwykłej pompy, przetłaczającej wodę ze zbiornika położonego nisko (np. studni) do zbiornika położonego na pewnej wysokości. Im wyżej trzeba podnieść wodę, tym pompa musi wytworzyć większe ciśnienie, a wówczas ilość przepompowywanej wody spada. W pewnym momencie, jeśli różnica wysokości będzie zbyt duża, woda w ogóle przestanie płynąć. Z pompą ciepła jest podobnie. Jeśli temperatura wody po stronie źródła górnego będzie wysoka, to pompa dostarczy niewiele ciepła. A po osiągnięciu pewnej granicznej temperatury – zwykle ok. 60°C – nie będzie już w stanie podgrzać jej bardziej.

 

Co bardzo ważne, pompa przygotowująca wodę o wysokiej temperaturze pracuje znacznie mniej wydajnie. Spada jej sprawność (obniża się współczynnik COP), czyli pompa zużywa więcej prądu, dla uzyskania każdej kWh ciepła. To samo urządzenie ma np. COP 4,3 przygotowując wodę o temperaturze 35°C, a przy 45°C już tylko 3,3.

 

Ponadto obniża się moc grzewcza. Jest to logiczna konsekwencja spadku sprawności. Moc elektryczna sprężarki pompy się nie zmienia i gdy sprawność spada, to zmniejsza się także ilość oddawanego ciepła. Dlatego zawsze sprawdzajmy, dla jakich parametrów wody grzewczej producent podaje sprawność urządzenia.

Jarosław Antkiewicz
fot. Comap

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny