Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2014
Taras na gruncie

Taras usytuowany równo z powierzchnią gruntu to świetny pomysł na powiększenie przestrzeni domu. Pracując lub odpoczywając w takim miejscu, można spędzać nawet większość dnia. To przedłużenie salonu narażone jest jednak na bardzo zmienne warunki pogodowe, dlatego musi być dobrze zaplanowane i wykonane.


Chęć zbliżenia do natury to jedna z najważniejszych motywacji osób budujących domy. Nie dziwi więc rosnąca popularność tarasów, szczególnie tych urządzonych na powierzchni gruntu. Można na nich spędzać czas na wygodnych meblach, zażywając jednocześnie świeżego powietrza. Ten element architektoniczny wykonuje się na wiele sposobów – z zadaszeniem lub bez, na podbudowie naturalnej lub betonowej, z nawierzchnią z płytek lub drewna itp. Niezależnie od wybranej technologii, każdy taras powinien mieć:

 

solidną podbudowę,
ok. 2% spadek do zewnątrz, aby umożliwić odpływ wodzie opadowej,
trwałą, antypoślizgowa i łatwą w konserwacji nawierzchnię (jej kolorystykę warto dobrać do elewacji).

Dobry plan to podstawa

Pierwszym krokiem jest sporządzenie projektu tarasu, zawierającego dokładne wymiary i sposób wykonania nawierzchni.

 

Taras musi być odpowiednio duży, aby zmieścił się na nim stół z krzesłami, ewentualnie leżaki i grill, który należy zlokalizować przynajmniej 1,5 m od mebli, aby uniknąć kłopotliwego zadymienia. Minimalna powierzchnia powinna więc wynosić ok. 15–20 m², ale posiadacze dużego ogrodu mogą sobie oczywiście pozwolić na znacznie większą przestrzeń.

 

Wygodny taras może być użytkowany nawet kilka miesięcy w roku, dlatego trzeba dobrze zaplanować jego lokalizację. Powinna być zaciszna, z dala od ruchliwej drogi i sąsiadów. Najlepiej sprawdza się usytuowanie z tyłu domu, z widokiem na ogród, w pobliżu pomieszczeń użytkowanych najczęściej: kuchni, jadalni i salonu.

 

Skierowanie ku konkretnej stronie świata zależy od indywidualnych upodobań i trybu życia domowników. Najbardziej nasłoneczniony, przez cały dzień, będzie taras położony od południa. Urządzenie go od zachodu zapewni nasłonecznienie szczególnie po południu, co będzie korzystne dla osób, które chcą odpocząć na zewnątrz po pracy. Na tarasie zlokalizowanym od wschodu można spędzać przyjemne poranki, bo właśnie wtedy jest tam najwięcej słońca. Taras po północnej stronie domu będzie natomiast zacieniony praktycznie przez cały dzień.

 

Kwestią gustu jest kształt, choć w praktyce najlepiej sprawdzają się te kwadratowe i prostokątne. Nieregularne mogą być bardziej efektowne, ale ich wykończenie będzie droższe.

Norbert Skupiński
fot. Kamal

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny