Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2014
Osprzęt elektroinstalacyjny

Widoczny we wnętrzach domów osprzęt elektroinstalacyjny przestał już służyć wyłącznie do pobierania prądu i uruchamiania urządzeń elektrycznych. Łączniki i gniazda mogą być także istotnym elementem dekoracyjnym każdego wnętrza. Bogata oferta rynkowa z pewnością pozwoli je dopasować do dowolnego stylu.


Instalacja elektryczna jest niezbędnym elementem każdego domu. To do niej przyłączone jest oświetlenie, dzięki niej można korzystać z urządzeń pobierających prąd. A tych nie brakuje i cały czas przybywa. Telewizory, komputery, ładowarki, sprzęt audio i AGD to standard niemal w każdym domu. Dlatego gniazdka i łączniki są w użyciu codziennie, nawet gdy nie zwracamy na nie uwagi.

 

Osprzęt elektrotechniczny to jednak coś więcej, niż tylko „klucz” do prądu. Nowoczesne gniazdka i łączniki mogą znacząco wpływać na komfort i wygodę mieszkańców, a ponadto być ozdobą każdego domu. Rynkowy wybór tego typu elementów jest ogromny. Jak odnaleźć się w tym gąszczu?

Dopasowane do wnętrza

Rozmieszczenie osprzętu elektroinstalacyjnego należy zaplanować na etapie projektowania całej instalacji elektrycznej. Dzięki temu unikniemy pracochłonnych przeróbek i kucia ścian oraz plątaniny nieestetycznych kabli podczas eksploatacji domu. Zdarza się to najczęściej, gdy inwestor nie przewidzi wystarczającej liczby gniazd. Warto też zawczasu ustalić lokalizację mebli i sprzętów, pobierających prąd w poszczególnych pomieszczeniach. Do gniazd i łączników musi być bowiem swobodny dostęp, a więc nie mogą być one zasłonięte przez wyposażenie.

 

Łączniki oświetleniowe zwykle umieszcza się wewnątrz pomieszczeń, po tej samej stronie ściany, co klamka drzwi, około 140 cm nad poziomem podłogi (w pokojach dziecięcych lub przeznaczonych dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich – 20–50 cm niżej). Uniformizacja wynika z tego, że wchodząc do pokoju i zapalając światło, nie zastanawiamy się, gdzie na ścianie szukać włącznika – robimy to intuicyjnie. W przypadku mniejszych pomieszczeń, jak łazienka, garderoba czy spiżarnia, łączniki instaluje się zazwyczaj przed wejściem. Z kolei gniazda osadza się w pokojach na wysokości ok. 30 cm od posadzki, a w kuchni i łazience – nad szafkami stojącymi (ok. 110–120 cm). W tych ostatnich pomieszczeniach, ze względu na obecność wody, zarówno gniazda, jak i łączniki powinny znajdować się przynajmniej 60 cm od obrysu wanny lub brodzika.

 

Osprzęt zamontowany w łatwo dostępnych miejscach staje się elementem wyposażenia wnętrza. Można to potraktować jako wyzwanie, ponieważ w sprzedaży są łączniki i gniazda wykonane z rozmaitych materiałów i mają bardzo różnorodną stylistykę i kolorystykę. Dzięki temu dopasujemy je do wystroju każdego pomieszczenia: tradycyjnego i nowoczesnego, eleganckiego i urządzonego bardziej swobodnie itp. Możemy ożywić przestrzeń lub – wybierając elementy o bardziej dyskretnym designie – wtopić je we wnętrze. Wiele zależy od zasobności portfela inwestora, choć producenci oferują zazwyczaj linie standardowe i premium swoich wyrobów.

Norbert Skupiński
fot. Ospel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny