Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2014
Klimatyzacja

Instalacja klimatyzacyjna to element, o którym użytkownicy Internetu wyrażają skrajne opinie. Dla jednych jest praktycznie niezbędnym elementem nowoczesnego budynku i jedynym sposobem osiągnięcia komfortowych warunków w letnie miesiące. Dla innych zaś to fanaberia – niepotrzebna, a nawet szkodliwa. I jak to zwykle bywa w tak kontrowersyjnych sprawach, każda ze stron ma co najwyżej tylko trochę racji, a w przytaczanych argumentach więcej jest „mitologii”, niż rzetelnych faktów. Co się dzieje, gdy pada na forum internetowym pytanie o zasadność stosowania klimatyzatorów?


Czy w Polsce, w której mamy tylko 2 miesiące lata, opłaca się montować w domu klimatyzatory? Czy dają one także możliwość ustawienia ich na grzanie? Jak często czyści się klimatyzację w domu?

 

Co odpowiadają entuzjaści klimatyzacji?

 

W dzisiejszym budownictwie klima to podstawa, ale jeśli już, to tylko inwerter i to dobrej firmy. Do tego pilnować czyszczenia i odgrzybiania. Oczywiście, że można grzać, jak weźmiesz dobrej firmy, to bez problemu nawet przy -20°C na zewnątrz.

 

Co do znaczenia dobrej jakości oraz konieczności utrzymania czystości w instalacji – pełna zgoda. Jednak skuteczne ogrzewanie przy -20°C to już gruba przesada. W takich warunkach nie radzi sobie znakomita większość pomp ciepła wykorzystujących powietrze zewnętrzne. Ich sprawność, wyrażona współczynnikiem COP, w tak niskiej temperaturze jest bardzo niska. A trzeba sobie uświadomić, że pompy ciepła to urządzenia projektowane specjalnie do ogrzewania, także w niskiej temperaturze. Klimatyzatory są zaś zoptymalizowane do chłodzenia.

 

Klimatyzator nie musi być też koniecznie urządzeniem typu inwerter, czyli dostosowującym swą moc do zmiennego zapotrzebowania na chłodzenie. W dobrze skonfigurowanej instalacji również urządzenie bez tej funkcji będzie działało dobrze.

 

Odpowiedź przeciwników klimatyzacji nadeszła szybko:

 

Ha, ha, podstawa... Pewnie jeszcze tak ważna, jak umywalka w łazience :)
Klimatyzacja dla mnie to dobro i zło, jak ma się dobrze ocieplony dom, to latem tak się nie nagrzewa i spokojnie można mieszkać w bardziej naturalnych warunkach, jakie wnosi nam do domu to, co się dzieje na zewnątrz. Jak ktoś ma potrzebę, to może zamontować klimatyzację, ale potem trzeba to użytkować z głową, by nie zrobić sobie krzywdy, liczyć się ze sporo większymi kosztami za energię elektryczną i corocznym odgrzybianiem i przeglądem. Ja czasem wolę w lato się pomęczyć i korzystać z pięknej pogody, niż zamykać okna i schładzać pomieszczenia odcinając się od świata

Jarosław Antkiewicz
fot. Hydropol Dekor

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny