Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2014
Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne nie stały się może powszechnym elementem polskiego pejzażu, ale na pewno ich widok na dachu nikogo już nie dziwi. Wprawdzie obserwowany w kilku ostatnich latach boom na pozyskiwanie darmowej energii ze słońca mamy już raczej za sobą, ale wciąż myśli o tym zarówno wielu inwestorów budujących domy, jak i przymierzających się do ich modernizacji. O czym zatem należy pamiętać, planując montaż instalacji solarnej?


Do niedawna odstręczającym dla wielu osób parametrem inwestycji w zasilanie słoneczne był stosunkowo długi, nawet kilkunastoletni okres zwrotu nakładów. Wynikało to przede wszystkim z wysokiej ceny kolektorów i pozostałych elementów instalacji solarnej. Dziś prostą, ale porządną instalację wspomagającą przygotowanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) w domu rodziny 2+2 można założyć już za kwotę ok. 9000 zł (brutto, czyli nie uwzględniając wciąż jeszcze dostępnej dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, ani innych ewentualnych źródeł dofinansowania). A taki wydatek wobec kosztów energii oraz innych urządzeń grzewczych – nie wydaje się bardzo duży. W przypadku inwestycji w dom, kilkuletni okres zwrotu nakładów nie jest naprawdę niczym niezwykłym, w końcu choćby kredyt hipoteczny spłacamy zwykle o wiele dłużej.

Na co się zdecydować?

Rozważać więc należy nie to, „czy warto”, ale „czy warto w mojej sytuacji”, tzn. czy inwestycję uzasadniają warunki w danej lokalizacji, w szczególności w zestawieniu z innymi, dostępnymi dla inwestora sposobami pozyskiwania taniej energii. „Boom kolektorowy” mocno stracił na intensywności m.in. z powodu upowszechnienia się innych rozwiązań z grupy „Eko”, takich jak np. szybko taniejące powietrzne pompy ciepła do produkcji c.w.u. czy – ostatnio – ogniwa fotowoltaiczne (o których piszemy na str. 98), więc bez wątpienia rzecz jest warta analizy.

 

Podstawowa sprawa to właśnie warunki lokalizacyjne. Jeśli ze względu na konstrukcję, orientację geograficzną czy też otoczenie budynku albo nawet względy estetyczne nie ma możliwości prawidłowego montażu kolektorów (czyli zagwarantowania ekspozycji na południe lub południowy zachód, nieprzesłonięcia innymi budynkami, drzewami czy lukarnami), to na pewno warto rozważyć rozwiązania alternatywne, np. montaż powietrznej pompy ciepła. Dość często spotykane w naszym kraju przypadki zainstalowania kolektorów np. na północno-wschodniej połaci dachowej świadczą albo o rażącej niefrasobliwości inwestorów, albo – co bardziej prawdopodobne – o niekompetencji i nieuczciwości wykonawców, którzy namówili kogoś na wydatki bez względu na realia. Niestety, spowodowało to rozczarowanie wielu osób i szerzenie się negatywnych opinii o opłacalności inwestycji tego rodzaju, co wydaje się drugą, istotną przyczyną spadku zainteresowania instalacjami solarnymi.

 

Jeśli zaś chodzi o uwarunkowania inne niż lokalizacyjne, to czynników jest zbyt dużo, by nawet próbować je wymienić. Prosty przykład: gdy ktoś z racji swej pracy czy też układów rodzinnych ma dostęp do taniego drewna opałowego, to z jego punktu widzenia inwestowanie w energooszczędny dom mądrzej będzie zacząć od wymiany starego kotła stałopalnego na nowoczesny, zgazowujący drewno i osiągający sprawność energetyczną porównywalną z kotłami gazowymi. Z kolei ktoś dysponujący odpowiednimi środkami i niezagospodarowaną działką pomyśli raczej o gruntowej pompie ciepła itd.

Adam Jamiołkowski
fot. Hewalex

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny