Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2014
Wanna czy brodzik?

PYTANIE CZYTELNIKA: Jestem na etapie urządzania łazienki i nie mogę się zdecydować, co wybrać: wannę czy brodzik? W domu będzie mieszkała wielopokoleniowa rodzina. Część osób nie wyobraża sobie życia bez możliwości wzięcia długiej kąpieli, ale starsi domownicy mogą mieć problem z wejściem do wanny. Na co się zdecydować w takiej sytuacji?


REDAKCJA
Wanna do relaksujących kąpieli czy brodzik do szybkich pryszniców? To jeden z dylematów osób wyposażających łazienkę. Wbrew pozorom, wybór najważniejszego elementu do tego pomieszczenia nie jest wyłącznie kwestią upodobań i indywidualnych potrzeb. Wiele zależy też od dostępnego metrażu, zasobności portfela oraz – jak w przypadku naszego Czytelnika – od tego, kto z wymienionych urządzeń będzie korzystał.

 

Jedni lubią długo wylegiwać się w wannie, dla innych wejście do niej może być zbyt kłopotliwe, lub po prostu preferują orzeźwiający prysznic. Jak zadowolić obie grupy? Najlepiej wyposażyć łazienkę zarówno w wannę, jak i w prysznic. Aby tak zrobić, trzeba jednak dysponować pomieszczeniem o powierzchni przynajmniej 6–8 m2. Nie każdy może sobie pozwolić na taki luksus. Czym więc kierować się przy wyborze jednej z opcji: wanny lub prysznica?

Kwestia gustu i wygody

Zwolennicy wanien cenią je przede wszystkim za możliwość wzięcia relaksujących kąpieli, także z użyciem soli leczniczych bądź olejków kąpielowych. Dodatkowe odprężenie zapewniają urządzenia z chromoterapią (wbudowane punkty świetlne leczą kolorowym światłem) albo z hydromasażem. Te ostatnie są coraz popularniejsze, ponieważ hydromasaż działa pozytywnie na mięśnie i stawy. Niektóre modele dodatkowo emitują fale ultradźwiękowe, które poprawiają ukrwienie ciała i zwalczają cellulitis. Z kolei kąpiel w wannach z hydromasażem i funkcją aromaterapii pozytywnie działa na układ oddechowy, a także uspokaja lub dodaje energii.

 

Wanna jest funkcjonalna – można w niej namoczyć pranie czy wykąpać psa. Z reguły łatwiej utrzymać ją w czystości, niż kabinę prysznicową, choć w tańszych wannach z hydromasażem po kąpieli trzeba pamiętać o uruchomieniu na kilka minut dmuchawy, aby nie dopuścić do rozwoju bakterii w przewodach doprowadzających wodę do dysz (w bardziej zaawansowanych modelach dba o to automatyka). Tego typu urządzania wymagają też dezynfekcji. Proste wanny z hydromasażem co 2–3 tygodnie należy napełnić wodą, wlać do niej specjalny płyn lub tabletkę i na 15–20 minut uruchomić pompę, aby woda z preparatem przepłukała wszystkie przewody. Po opróżnieniu wanny wlewa się do niej czystą wodę i znów na kilka minut uruchamia pompę. W modelach wyposażonych w automatykę należy tylko pamiętać o uzupełnianiu zasobnika w płyn lub tabletkę, uruchomieniu dezynfekcji, a po jej zakończeniu przepłukaniu wanny czystą wodą.

 

Brodzik preferują zazwyczaj zwolennicy szybkich kąpieli, dla których leżenie w wannie jest stratą czasu. Nawet pod prysznicem można jednak pozwolić sobie na odrobinę luksusu, wybierając kabinę z hydromasażem lub z funkcją sauny parowej. Bardzo popularne są także urządzenia wyposażone w radio. Brodziki o głębokości np. 30 cm – twierdzą niektórzy – nie ustępują też wiele wannom, jeśli chodzi o funkcjonalność. Można w nich robić ręczne przepierki czy umyć czworonożnego pupila.

Nie dla każdego to samo

Preferencje różnią się też w zależności od wieku i sprawności użytkowników łazienki. Dzieci uwielbiają się pluskać w wannie, szczególnie z pianą i zabawkami do kąpieli. Nawet głęboki brodzik nie będzie dla nich kuszącą alternatywą obszernej wanny. Jej uroków nie docenia z reguły młodzież, która ma wiecznie za mało czasu i wybiera raczej szybki prysznic. Osoby starsze, niepełnosprawne lub otyłe mogą po prostu nie być w stanie wejść i wyjść z wanny. Idealnym rozwiązaniem dla nich będzie odpowiednio przystosowany natrysk, z płytkim brodzikiem, uchwytami czy siedziskiem. Można też ewentualnie zakupić wannę z drzwiami umieszczonymi w jej ścianie, lub osadzić niżej tradycyjny model.

 

Brodzik lepiej sprawdzi się sytuacji, gdy z jednej łazienki korzysta wielu domowników. Wzięcie prysznica trwa przecież znacznie krócej niż kąpiel.

Norbert Skupiński
fot. Sanplast

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny