Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2014
Rolety, żaluzje, okiennice i markizy

Większość osłon zewnętrznych nie tylko ogranicza dostęp światła do pomieszczeń. Najbardziej docenia się termoizolacyjne i akustyczne własności rolet, żaluzji fasadowych i okiennic. Wśród Czytelników, z którymi rozmawialiśmy, są również użytkownicy markiz tarasowych. Nie zależało im na dodatkowym ociepleniu okien, a właśnie na ograniczeniu jaskrawego słonecznego światła na tarasie i w domu. Na podstawie czterech wypowiedzi można porównać walory użytkowe podstawowych osłon zewnętrznych.


Osłony zewnętrzne należą do grupy dodatkowego wyposażenia domów. Akcesoria te cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ mają wiele walorów użytkowych, poprawiających komfort i estetykę mieszkania. Dzięki nim wnętrza nabierają prywatności, są bardziej ciche, w lecie nie nagrzewają się nadmiernie od słońca, w zimie nie tracą ciepła. Producenci osłon zadbali o wygodną obsługę – ręczną, albo elektryczną z możliwością połączenia z automatyką domową. Ci, którzy nie zamontowali osłon podczas stawiania budynku, w każdej chwili mogą je dołożyć bez poważnego remontu.

ROLETY ZEWNĘTRZNE

Walory użytkowe. Spośród różnych rodzajów osłon zewnętrznych, rolety mają najwięcej zalet. W czasach, kiedy kładzie się wyjątkowy nacisk na energooszczędność, trudno nie docenić ich termoizolacyjnych własności. Specjaliści wyliczyli, że w zimie ograniczają straty ciepła z promieniowania przez okna nawet do 50%, pod warunkiem szczelnego zapuszczania rolet z nastaniem zmierzchu i opuszczania domu na dłużej. Jeszcze większy procent termoizolacyjności osiągają latem, chroniąc wnętrza przed nadmiarem gorąca.

 

Dzięki roletom uzyskuje się oszczędności w kosztach ogrzewania budynku oraz używania energii elektrycznej, czerpanej przez niezwykle energochłonne urządzenia klimatyzacyjne. Podkreśla się również inne zalety, na przykład izolację akustyczną. Pancerz wypełniony materiałem izolacyjnym ma jednocześnie właściwości tłumiące hałas z zewnątrz, średnio o 10 dB. Częściowo lub szczelnie zaciągnięte rolety stanowią znakomitą izolację przed światłem w czasie snu, chwilowego relaksu, podczas oglądania telewizji.

 

Ponieważ trwałość rolet oblicza się na kilkadziesiąt lat, przez ten okres chronią okna przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (wiatrem, śniegiem, deszczem, promieniami UV), przedłużając tym samym ich trwałość. Choć standardowe rolety najczęściej zabezpiecza się systemem alarmowym i kontaktronami, w rejonach szczególnie narażonych na włamania lub nie objętych ochroną firm monitorujących budynki, nadal chętnie wybiera się wzmocnione rolety zewnętrzne z atestem odporności na włamanie.

Lilianna Jampolska
fot. Aluprof

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny