Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2014
Impregnaty do drewna

Drewno jest bardzo często i chętnie wykorzystywane do budowy i wykańczania domów oraz ich otoczenia – ogrodzeń, elementów małej architektury czy mebli ogrodowych. Materiał ten ceniony jest przede wszystkim za naturalność i wysokie walory estetyczne. Aby zachować je na długo, należy nieco pomóc naturze, stosując odpowiednio dobrane impregnaty.


Drewno to niezwykle solidny budulec, który jednocześnie jest mocno narażony na szkodliwe działanie czynników biologicznych i atmosferycznych. Na przykład sosna czy jodła, cenione za wytrzymałość i sprężystość i chętnie wykorzystywane do konstruowania więźb dachowych, są bardzo podatne na groźną chorobę siniznę, wywoływaną przez grzyby. Wykonane z drewna elementy budowlane domu, małą architekturę na zewnątrz, meble ogrodowe czy ogrodzenia należy więc odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu stosuje się impregnację, czyli nasycanie budulca preparatami, które nadają mu odpowiednie cechy i właściwości ochronne, znacząco przedłużając jego żywotność.

Szkodliwe dla drewna

Negatywny wpływ na drewno mają dwa rodzaje czynników: abiotyczne, takie jak temperatura powietrza czy wilgoć, oraz biotyczne – mikroorganizmy.

 

Intensywne działanie promieni UV powoduje nie tylko odbarwienia i zwiększenie chropowatości powierzchni, ale także niszczy ligninę spajającą komórki drewna, co skutkuje jego rozsychaniem i pękaniem. Brak słońca również niekorzystnie wpływa na ten materiał. Na zacienionych ścianach i płotach od strony północnej pojawiają się bowiem mchy, glony i porosty, które zdecydowanie nie stanowią ich ozdoby. Z kolei wilgoć przekraczająca 20% sprzyja występowaniu grzybów, a te wywołują szereg chorób. Wspomniana już sinizna, na którą podatne są drzewa iglaste, charakteryzuje się szaro-czarnymi plamami, które obniżają estetykę drewna. Brunatnica, objawiająca się brązowymi zabarwieniami, może też dodatkowo prowadzić do obniżenia jego wytrzymałości. Atakuje zarówno drzewa iglaste, jak i liściaste. Najbardziej niebezpieczne jest murszenie, które doprowadza drewno do zupełnego rozkładu. Natomiast pleśnie atakują co prawda samą zawilgoconą powierzchnię drewna, ale – podobnie jak inne choroby drzew – są niebezpieczne dla ludzi. Zarówno drewno suche, jak i wilgotne, stanowi natomiast pożywkę dla owadów, które bardzo chętnie się w nim zagnieżdżają. Drążąc korytarze osłabiają jego strukturę, wpływając w ten sposób na trwałość.

 

Jak widać, powodów do impregnacji jest bardzo wiele. Szczególnie w naszym klimacie, gdzie pogoda potrafi być bardzo kapryśna. Dodatkowym argumentem niech będzie kwestia ochrony przeciwpożarowej. Choć drewno jest jednym z najbardziej łatwopalnych materiałów stosowanych w budownictwie, użycie wybranych impregnatów może utrudnić jego zapalenie bądź ograniczyć rozprzestrzenianie się płomieni.

 

Należy przy tym pamiętać, że impregnowanie, choć bardzo istotne, stanowi tylko jeden z elementów konserwacji drewna. Dalszą ochronę i dekorację zapewniają szczelne powłoki z lakierów, lakierobejc, olejów czy farb.

Norbert Skupiński
fot. Lakma

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny