Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2014
Narzędzia i sprzęt ogrodowy

Zakup narzędzi wysokiej jakości wydaje się bardziej ekonomicznym sposobem na zgromadzenie niezbędnego w ogrodzie sprzętu, niż kilkakrotne kupowanie taniego, nietrwałego, a przy tym najczęściej po prostu niewygodnego w użytkowaniu. Współcześnie projektowane i produkowane z droższych, nowoczesnych materiałów narzędzia są dopracowane, wytrzymałe i praktyczne. Chętnie kupują i użytkują je nasi rozmówcy. Podzielili się z nami swoimi opiniami i praktycznymi doświadczeniami.


Ułatwienie oraz przyspieszenie prac pielęgnacyjnych jest celem wszystkich właścicieli ogrodów, bez względu na to, czy są one małe czy duże. Producenci starają się im to umożliwić, wytwarzając do każdej ogrodowej czynności narzędzia o rozmaitym standardzie. Dzięki temu można je optymalnie dobrać do własnych możliwości finansowych, jak również fizycznych, zwracając baczną uwagę na to, że zbyt ciężkie albo zbyt małe narzędzia utrudniają i wydłużają prace. Zaopatrując się w nowy sprzęt ogrodniczy, trzeba w pierwszym rzędzie zwracać uwagę na użyteczność, a dopiero potem na jego wygląd. Warto postawić na jakość i trwałość, nigdy na niską cenę, gdyż w dłuższej perspektywie to się po prostu nie opłaca.

 

Najogólniej ujmując, małe ogrody obsługuje się głównie narzędziami ręcznymi. Średnie – ręcznymi i z napędem elektrycznym. Duże natomiast – ręcznymi, uzupełniając je niezbędnym zestawem narzędzi z napędem elektrycznym oraz spalinowym. Powinniśmy skompletować taki zestaw narzędzi, aby dały szansę prowadzenia różnorodnych prac bez większego, niż jest to konieczne, wysiłku.

CIĘCIE, STRZYŻENIE I FORMOWANIE ROŚLIN

Wiosna to okres intensywnego cięcia drzew i krzewów. Wykonuje się je narzędziami ręcznymi lub mechanicznymi. Aby nie uszkodziły roślin, muszą mieć ostre ostrza oraz odpowiednio dobrany kąt ich rozwarcia, w zależności od grubości obcinanych gałęzi.

 

Narzędzia ręczne

 

Sekatory. Jednoręczne służą do cięcia pędów o średnicy 15 mm, dwuręczne – o średnicy do 40 mm, natomiast modele wyposażone w specjalną przekładnię zębatą bez trudu usuną gałęzie o grubości do 55 mm. W sprzedaży znajdują się także sekatory z ostrzami zapobiegającymi wysuwaniu się pędów, obrotową głowicą, akumulatorem oraz dla osób leworęcznych.

 

W dwuręcznych, np. typu tukan, długie rączki tworzą dźwignie i odciążają użytkownika – cięcie wymaga użycia mniejszej siły, a narzędzie sięga do wyżej położonych gałęzi. Modelem o podobnym działaniu jest sekator typu żyrafa, który przeznaczono do wymiennego osadzania na teleskopowej lancy. Sekator żyrafę można zastąpić piłą typu lisi ogon (z łukowatym brzeszczotem), która obetnie gałęzie o grubości 40–100 mm. W ogrodzie do cięcia żywych konarów przydaje się również uniwersalna piła z prostym brzeszczotem, a do obróbki suchego drewna – piła kabłąkowa.

 

Nożyce do żywopłotu i formowania roślin. Mogą mieć długie proste lub pofalowane ostrza, dodatkowo pokryte teflonem oraz gumowe odbijacze na uchwytach.

 

Siekiery, kliny. Powinni je kupić właściciele dużych zadrzewionych ogrodów oraz kominków.

Lilianna Jampolska
fot. Fiskars

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny