Przygotowanie c.w.u. poza sezonem grzewczym

Przygotowanie c.w.u. poza sezonem grzewczym

Mieszkańcy domów ogrzewanych kotłami spalającymi węgiel albo drewno całą zimę czekają na moment, kiedy zrobi się na tyle ciepło, by zakończyć sezon grzewczy. Koniec z kursowaniem do kotłowni, z noszeniem paliwa i popiołu! Pojawia się jednak problem: jak przygotowywać ciepłą wodę użytkową, która zimą grzała się poniekąd przy okazji?


Nie ma oczywiście kłopotu, gdy dom przyłączony jest do sieci gazowej. Nawet jeśli ze względów ekonomicznych (coraz bardziej zresztą wątpliwych) zimą ogrzewany jest on węglem czy drewnem, to przynajmniej w okresie letnim c.w.u. przygotowuje się przy użyciu kotła lub podgrzewacza gazowego. Jednak dostęp do gazu ziemnego ograniczony jest przede wszystkim do obszarów zurbanizowanych. A kiedy tego dostępu brak, przygotowanie c.w.u. staje się problemem. Rozwiązań jest wprawdzie wiele, ale każde z nich ma wady i ograniczenia. Wybór zależy w takim samym stopniu od oczekiwań w zakresie komfortu i ekonomiki eksploatacji, jak i od możliwości inwestycyjnych.

1. Ogrzewanie węglem przy użyciu kotła z podajnikiem

Wymiana zwykłego kotła zasypowego na kocioł z podajnikiem spalający np. groszek to jedno z rozwiązań. Właściwie wszystkie nowoczesne kotły tego rodzaju mogą działać w trybie letnim, tzn. przy wyłączonym obiegu centralnego ogrzewania. Odpowiednie nastawy sterownika sprawiają, że ogień nie wygasa nawet przez wiele godzin i kocioł pozostaje nieustannie gotowy do podgrzania wody w zasobniku, gdy zachodzi taka potrzeba. Tak przynajmniej zapewniają producenci kotłów.

 

W praktyce sprawa okazuje się dość kłopotliwa. Choć zapotrzebowanie na ciepło przy wyłączonym ogrzewaniu jest dużo mniejsze, to kotłownię trzeba i tak odwiedzać dość często. Paliwa dorzuca się oczywiście mniej, ale kocioł pracujący w stanie permanentnego „przyduszenia” jest zwykle bardzo zarzucany sadzą i wymaga równie systematycznego czyszczenia jak zimą (dotyczy to również przewodu kominowego). Ekonomika eksploatacji urządzenia też staje się wątpliwa. Jeśli mieszkańców nie ma w domu przez większą część dnia, to w tym czasie kocioł – niczego nie podgrzewając ani nie ogrzewając – spala paliwo wyłącznie po to, aby nie wygasnąć. Niestety – mimo wszystkich cudów, jakie potrafi sprawić automatyka, kocioł węglowy jest najefektywniejszy, gdy odbiór ciepła pozwala mu stale pracować z mocą zbliżoną do nominalnej i do takiej sytuacji odnoszą się podawane przez producentów informacje o sprawności urządzenia.

 

Wykorzystanie kotła z podajnikiem do przygotowania c.w.u. wydaje się rozsądne tam, gdzie ciepła woda pobierana jest dość często w znaczących ilościach przez cały dzień (np. dom zamieszkany przez liczną, trzypokoleniową rodzinę, połączony z warsztatem, gospodarstwo rolne lub mała gastronomia). Natomiast gdy rodzina przebywa poza domem przez niemal cały dzień, straty postojowe niweczą na ogół ewentualne korzyści.

Adam Jamiołkowski
fot. ArtWeger (Whirpool)

Pozostałe artykuły z tego numeru
Pompy ciepła - wszystko o źródle górnym
Dlaczego właściciele domów z pompami ciepła najczęściej wybierają ogrzewanie podłogowe? Po prostu liczą pieniądze. Ogrzewanie płaszczyznowe nie potrzebuje wysokiej temperatury wody, bo duża powierzchnia równoważy małą moc jednostkową. Wystarcza 30– –40°C, a to oznacza najbardziej ekonomiczną pracę pompy ciepła.
Pompy ciepła - wszystko o źródle górnym
1200 m2 zielonej murawy
Są ogrody, w których trudno oderwać oczy od soczysto zielonego trawnika. Ola i Jan od początku chcieli, żeby w ich ogrodzie trawnik był duży i efektowny oraz grał pierwsze skrzypce.
1200 m2 zielonej murawy
Woda w ogrodzie
Woda nadaje ogrodowi nową jakość. Nawilża powietrze, dzięki czemu jest jest rześko i świeżo. Działa jak magnes na kurz i pyłki – to zaleta, gdy ktoś jest alergikiem. Nawet małe oczko stanowi enklawę charakterystycznych roślin i zwierząt. Ponadto w lustrze wody odbija się zieleń, niebo i światło, które może doświetlać dom, gdy jeziorko znajduje się blisko północnych okien.
Woda w ogrodzie
Blaty kuchenne
Wizytówką domu jest kuchnia. W niej zaś najbardziej eksponowanym elementem przestrzennym – blat. Musi on nie tylko wyróżniać się estetyką i pasować do wystroju wnętrza, ale również być niebywale wytrzymały, odporny na uszkodzenia, rysy i plamy. Codziennie jest on narażony na rozlewanie różnych płynów, wycieranie, krojenie warzyw czy mięsa, a nawet na działanie wysokiej temperatury poprzez stawianie na nim gorących garnków. Na dodatek, blat ma się jeszcze niebanalnie prezentować!
Blaty kuchenne
Kominki z DGP
Kominek skupia wokół siebie domowników i wprowadza przyjemny klimat. A jeśli dodatkowo zamontujemy system DGP (dystrybucji gorącego powietrza) – ogrzeje wiele pomieszczeń i pozwoli zaoszczędzić (ogrzewanie kominkowe jest stosunkowo tanie). Będzie też ratunkiem w razie awarii prądu czy przerwy w dostawach gazu.
Kominki z DGP
Okna z PVC i drewniane
To jasne, że ma być ładnie, widno, ciepło i cicho. Ale jakie w związku z tym okna wybrać, jak rozumieć ich parametry techniczne i co koniecznie powinno się znaleźć w wyposażeniu standardowym? Na te oraz wiele innych pytań związanych z wyborem i zakupem okien, odpowiemy w poniższym tekście.
Okna z PVC i drewniane
Wanna czy brodzik?
PYTANIE CZYTELNIKA: Jestem na etapie urządzania łazienki i nie mogę się zdecydować, co wybrać: wannę czy brodzik? W domu będzie mieszkała wielopokoleniowa rodzina. Część osób nie wyobraża sobie życia bez możliwości wzięcia długiej kąpieli, ale starsi domownicy mogą mieć problem z wejściem do wanny. Na co się zdecydować w takiej sytuacji?
Wanna czy brodzik?
Taras na gruncie
Taras usytuowany równo z powierzchnią gruntu to świetny pomysł na powiększenie przestrzeni domu. Pracując lub odpoczywając w takim miejscu, można spędzać nawet większość dnia. To przedłużenie salonu narażone jest jednak na bardzo zmienne warunki pogodowe, dlatego musi być dobrze zaplanowane i wykonane.
Taras na gruncie
Wykończenie ścian wewnętrznych
Podczas wyboru rodzaju wykończenia ścian, poza walorami estetycznymi danego pokrycia, trzeba uwzględnić jego własności użytkowe. Częściowo zależą one od warunków panujących w pomieszczeniu – np. temperatury i wilgotności powietrza. Materiały mają różną odporność na uszkodzenia i zabrudzenie. Liczy się też łatwość ich renowacji, bo z czasem pewnie zechcemy zmienić wystrój wnętrza.
Wykończenie ścian wewnętrznych
Impregnaty do drewna
Drewno jest bardzo często i chętnie wykorzystywane do budowy i wykańczania domów oraz ich otoczenia – ogrodzeń, elementów małej architektury czy mebli ogrodowych. Materiał ten ceniony jest przede wszystkim za naturalność i wysokie walory estetyczne. Aby zachować je na długo, należy nieco pomóc naturze, stosując odpowiednio dobrane impregnaty.
Impregnaty do drewna
Zbiorniki akumulacyjne i buforowe
Zbiorniki wody grzewczej mogą pełnić w instalacji c.o. różne funkcje, w zależności od swej pojemności i sposobu włączenia w obieg. Odpowiednio dobrane, zwiększają sprawność całego układu – poprawia się spalanie w kotle oraz dystrybucja ciepła. Spada też emisja zanieczyszczeń. Zaś niektóre instalacje, szczególnie z kilkoma źródłami ciepła (np. kocioł i kominek z płaszczem wodnym), w praktyce nie są w stanie dobrze pracować bez zasobnika wody grzewczej.
Zbiorniki akumulacyjne i buforowe
Ogniwa fotowoltaiczne
Zasoby tradycyjnych paliw – ropy, węgla i gazu – są ograniczone, a ich ceny rosną. Nic więc dziwnego w zainteresowaniu tzw. energią odnawialną – pochodzącą ze słońca, ziemi czy biomasy (roślin). Często słyszy się, że jej zasoby są nieograniczone, a sama energia odnawialna jest darmowa. Nic, tylko brać. Jednak to nie do końca prawda.
Ogniwa fotowoltaiczne
Osprzęt elektroinstalacyjny
Widoczny we wnętrzach domów osprzęt elektroinstalacyjny przestał już służyć wyłącznie do pobierania prądu i uruchamiania urządzeń elektrycznych. Łączniki i gniazda mogą być także istotnym elementem dekoracyjnym każdego wnętrza. Bogata oferta rynkowa z pewnością pozwoli je dopasować do dowolnego stylu.
Osprzęt elektroinstalacyjny
Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne nie stały się może powszechnym elementem polskiego pejzażu, ale na pewno ich widok na dachu nikogo już nie dziwi. Wprawdzie obserwowany w kilku ostatnich latach boom na pozyskiwanie darmowej energii ze słońca mamy już raczej za sobą, ale wciąż myśli o tym zarówno wielu inwestorów budujących domy, jak i przymierzających się do ich modernizacji. O czym zatem należy pamiętać, planując montaż instalacji solarnej?
Kolektory słoneczne
Ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne
W niemal każdym nowo budowanym domu montuje się dziś podłogówkę – przynajmniej w części pomieszczeń – zaś w domach energooszczędnych czy pasywnych jest ona zwykle podstawowym systemem ogrzewania. Powód jest prosty – taka instalacja zapewnia mieszkańcom wysoki komfort cieplny, a w połączeniu z wykorzystaniem ekologicznych źródeł energii także znaczące oszczędności w kosztach ogrzewania.
Ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne
Wymiana bramy garażowej
Wymiana bramy garażowej na nową niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim poprawia komfort użytkowania garażu i minimalizuje straty ciepła. Podnosi również walory estetyczne fasady domu. Aby jednak tak było, nową bramę należy wybrać i zamontować, kierując się nie tylko wyglądem, ale również wiedzą techniczną.
Wymiana bramy garażowej
Konstrukcje dachu, pokrycia, orynnowanie
O rodzaju konstrukcji i przekrojach poszczególnych elementów więźby decyduje projektant, na podstawie m.in. wyliczeń przewidywalnych obciążeń dachu. Może to być więźba tradycyjna lub prefabrykowana. Poprawne jej zamontowanie nie gwarantuje jednak solidnego, trwałego dachu. By taki był, ważny jest też wybór pokrycia i jego ułożenie oraz solidne orynnowanie.
Konstrukcje dachu, pokrycia, orynnowanie
Podłogi i posadzki
O wyborze posadzki i koniecznych warstw podpodłogowych powinniśmy pomyśleć już na etapie stawiania stanu surowego domu. Od ich grubości zależy bowiem prawidłowe rozmierzenie schodów, wysokość otworów drzwiowych i okiennych. Na tym etapie trzeba też zwrócić uwagę na staranne wypoziomowanie i wyrównanie podłoża na gruncie oraz powierzchni stropu, dzięki czemu unikniemy dodatkowych kosztów związanych z koniecznością ich przygotowania pod warstwy podłogowe.
Podłogi i posadzki
Narzędzia i sprzęt ogrodowy
Zakup narzędzi wysokiej jakości wydaje się bardziej ekonomicznym sposobem na zgromadzenie niezbędnego w ogrodzie sprzętu, niż kilkakrotne kupowanie taniego, nietrwałego, a przy tym najczęściej po prostu niewygodnego w użytkowaniu. Współcześnie projektowane i produkowane z droższych, nowoczesnych materiałów narzędzia są dopracowane, wytrzymałe i praktyczne. Chętnie kupują i użytkują je nasi rozmówcy. Podzielili się z nami swoimi opiniami i praktycznymi doświadczeniami.
Narzędzia i sprzęt ogrodowy
Rolety, żaluzje, okiennice i markizy
Większość osłon zewnętrznych nie tylko ogranicza dostęp światła do pomieszczeń. Najbardziej docenia się termoizolacyjne i akustyczne własności rolet, żaluzji fasadowych i okiennic. Wśród Czytelników, z którymi rozmawialiśmy, są również użytkownicy markiz tarasowych. Nie zależało im na dodatkowym ociepleniu okien, a właśnie na ograniczeniu jaskrawego słonecznego światła na tarasie i w domu. Na podstawie czterech wypowiedzi można porównać walory użytkowe podstawowych osłon zewnętrznych.
Rolety, żaluzje, okiennice i markizy
Klimatyzacja
Instalacja klimatyzacyjna to element, o którym użytkownicy Internetu wyrażają skrajne opinie. Dla jednych jest praktycznie niezbędnym elementem nowoczesnego budynku i jedynym sposobem osiągnięcia komfortowych warunków w letnie miesiące. Dla innych zaś to fanaberia – niepotrzebna, a nawet szkodliwa. I jak to zwykle bywa w tak kontrowersyjnych sprawach, każda ze stron ma co najwyżej tylko trochę racji, a w przytaczanych argumentach więcej jest „mitologii”, niż rzetelnych faktów. Co się dzieje, gdy pada na forum internetowym pytanie o zasadność stosowania klimatyzatorów?
Klimatyzacja
Nowoczesna willa z pełnym piętrem
Dom Joli i Andrzeja przetrwa lata. Jego klasyczna bryła powstała z bardzo solidnych materiałów budowlanych. Wnętrza również wykończono materiałami i sprzętami o wysokiej jakości. Cały dom cechuje nowoczesność, szlachetna prostota, uniwersalna kolorystyka.
Nowoczesna willa z pełnym piętrem
Murowany zamiast stodoły z bali
Agnieszka i Rafał kupili w Biłgoraju sześćdziesięcioletnią stodołę z bali, przewieźli pod Warszawę i wykonali projekt adaptacji na potrzeby mieszkalne. Jednak po wylaniu fundamentów zmienili plany i zbudowali… dom murowany.
Murowany zamiast stodoły z bali
Zasadu projektowania domu energooszczędnego
Projektowanie domu energooszczędnego to przede wszystkim szukanie, gdzie można zmniejszyć zużycie energii. Podpowiadamy, jakim obszarom trzeba się w związku z tym przyjrzeć. Ale równocześnie przestrzegamy, kiedy dążenie do poprawy bilansu energetycznego przestaje mieć sens i staje się tylko sztuką dla sztuki, nie dając realnych oszczędności.
Zasadu projektowania domu energooszczędnego
Zasadu projektowania domu energooszczędnego
Projektowanie domu energooszczędnego to przede wszystkim szukanie, gdzie można zmniejszyć zużycie energii. Podpowiadamy, jakim obszarom trzeba się w związku z tym przyjrzeć. Ale równocześnie przestrzegamy, kiedy dążenie do poprawy bilansu energetycznego przestaje mieć sens i staje się tylko sztuką dla sztuki, nie dając realnych oszczędności.
Zasadu projektowania domu energooszczędnego
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe