Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Grzejniki łazienkowe

Najpopularniejsze grzejniki łazienkowe to drabinki, czyli dwa pionowe kolektory i rzędy poprzecznych rurek. Na rynku istnieje jednak wiele innych ciekawych propozycji, bowiem formy grzejników to dziś już niemal wyłącznie sprawa wyobraźni projektantów. Technologia jest na tyle zaawansowana, że praktycznie nie narzuca ograniczeń.

MOMENT WYBORU

 

Wiele nowoczesnych grzejników, które można z powodzeniem stosować w łazience, to niemal dzieła sztuki użytkowej. Jednak o wyborze konkretnego modelu powinny decydować głównie parametry techniczne i względy instalacyjne. Jeśli chcemy wymienić stary grzejnik żeliwny bez przebudowy instalacji, najlepiej wybrać aluminiowy, ponieważ najłatwiej go dopasować pod względem mocy, wymiarów i rozstawu króćców przyłączeniowych.

 

Z aluminium powstają przede wszystkim modele członowe. Nie nadają się one do instalacji z miedzi, bowiem reakcje chemiczne spowodują jej szybką korozję. W tym przypadku, zamiast aluminiowych, lepsze będą grzejniki stalowe.

 

Ze stali wykonywane są przeważnie „drabinki” i grzejniki płytowe, stosowane zwykle w innych pomieszczeniach domu. Jeśli w łazience jest mało miejsca, warto zastanowić się nad modelem konwektorowym, który w stosunku do rozmiarów ma największą moc.

 

Grzejnik konwektorowy może być przyłączany do c.o. Element grzejny – miedziana rura w kształcie litery U – umieszczony jest pod obudową. Oddaje on ciepło do góry, dlatego powinien być instalowany możliwie nisko. Wyżej lokujemy zwykłe drabinki, które ciepło oddają całą powierzchnią, we wszystkich kierunkach. Przy okazji, na kolektorach można wieszać ręczniki.

fot. ZEHNDER POLSKA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny