Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Kuchenne AGD

Bez piekarnika czy lodówki nie sposób dziś funkcjonować. Urządzenia te pomagają w codziennym życiu i oszczędzają nasz cenny czas. Wymagają też sporo miejsca, które trzeba wygospodarować w kuchni. Na szczęście dzisiejsze urządzenia AGD są też estetycznie i pomysłowo wykonane, dlatego z każdym wnętrzem mogą stworzyć zgrabną całość.

SERCE KUCHNI

 

Dla wielu rozgrzany i podświetlony piekarnik jest symbolem kuchni. Jego rola wciąż wzrasta wraz z dodawaniem przez producentów nowych funkcji. Grill, termoobieg i programy automatyczne to już standard. Od nowoczesnego urządzenia oczekujemy funkcji dodatkowych, takich jak zdrowe i modne gotowanie na parze czy tryb kuchenki mikrofalowej (który w połączeniu z tradycyjnym grzaniem pozwala przyspieszyć czas przygotowania potrawy).

 

Nie chcemy przy tym poświęcać czasu na czyszczenie piekarnika, dlatego tak atrakcyjne są modele, które robią to same. Piekarniki z funkcją pirolizy rozgrzewają się do temperatury 500°C i wówczas, w ciągu 2–3 godzin, resztki spalają się na popiół, który potem wystarczy wymieść. Inne urządzenia mają alternatywne rozwiązanie, czyli ścianki pokryte łatwymi do czyszczenia powierzchniami, np. emalią katalityczną, ułatwiającą rozkładanie się zanieczyszczeń.

 

NA CZYM POSTAWIĆ GARNEK

 

Do piekarnika dobieramy płytę grzejną. Wcześniej jednak musimy zdecydować, jaki typ płyty będzie najlepszy. Najpopularniejsze są płyty gazowe, ze względu na najniższy koszt eksploatacji i przyzwyczajenia użytkowników. Wyposażone są w tradycyjne palniki gazowe, na ogół cztery. Niekiedy jeden z nich to palnik turbo, z podwójnym wieńcem płomienia.

 

Płyty elektryczne, które mają palniki w postaci płytek (grzałki pokryte żeliwem), wychodzą już z użycia. Zastępują je proste w obsłudze płyty ceramiczne o gładkiej i płaskiej powierzchni. Na płycie znajdują się różnego rodzaju pola grzejne, wokół których powierzchnia pozostaje chłodna. Kolejny rodzaj to płyty indukcyjne. Z zewnątrz wyglądają tak samo jak ceramiczne, różnica polega na sposobie wytwarzania ciepła. Są sporo droższe od standardowych płyt ceramicznych, ale za to mniej energochłonne i pozwalają skrócić czas gotowania.

fot. SIEMENS

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny