Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Kominki i piece

Kominek skupia wokół siebie domowników, tworzy atmosferę i bywa prawdziwą ozdobą wnętrza. Może też pełnić funkcję ogrzewania domu. Wszystko zależy od tego, jaki model wybierzemy.

PIERWSZE WRAŻENIE

 

Wspaniałe kamienne kominki powstawały już w XV wieku, ale najbardziej dekoracyjne obudowy palenisk – z marmuru, granitu czy drewna egzotycznego – pojawiły się w XVIII wieku. Dziś są one chętnie kopiowane i cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Przeciwwagą dla nich są minimalistyczne nowoczesne portale, idealnie dopasowane do przestronnych, współczesnych wnętrz.

 

Na jaką wersję się zdecydować? Wszystko zależy od charakteru pomieszczenia, w którym ma powstać kominek. Jeśli jest ono skromniejszych rozmiarów, a jego wystrój odbiega od klasycznej elegancji, lepiej zamówić mniej okazałą obudowę, np. w stylu rustykalnym, ze schowkiem na polana. Ten ostatni element stał się atrakcyjnym dodatkiem do minimalistycznych modeli nowoczesnych i często tworzy całość z obudową oraz wkładem. Współczesne obudowy wykonuje się najczęściej z granitu, marmuru, trawertynu, łupka, a także wapienia lub piaskowca.

 

Trzeba przyznać, że największe wrażenie robią właśnie kominki nowoczesne – np. w postaci niezabudowanej, zwisającej ze stropu rury zakończonej otwartym paleniskiem lub modele z wkładem dwustronnym lub trójstronnym, instalowane w ścianie działowej tak, by ich wnętrze można było podziwiać z obu pomieszczeń.

fot. KOPERFAM

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny