Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Kominki i piece

Kominek skupia wokół siebie domowników, tworzy atmosferę i bywa prawdziwą ozdobą wnętrza. Może też pełnić funkcję ogrzewania domu. Wszystko zależy od tego, jaki model wybierzemy.

PIERWSZE WRAŻENIE

 

Wspaniałe kamienne kominki powstawały już w XV wieku, ale najbardziej dekoracyjne obudowy palenisk – z marmuru, granitu czy drewna egzotycznego – pojawiły się w XVIII wieku. Dziś są one chętnie kopiowane i cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Przeciwwagą dla nich są minimalistyczne nowoczesne portale, idealnie dopasowane do przestronnych, współczesnych wnętrz.

 

Na jaką wersję się zdecydować? Wszystko zależy od charakteru pomieszczenia, w którym ma powstać kominek. Jeśli jest ono skromniejszych rozmiarów, a jego wystrój odbiega od klasycznej elegancji, lepiej zamówić mniej okazałą obudowę, np. w stylu rustykalnym, ze schowkiem na polana. Ten ostatni element stał się atrakcyjnym dodatkiem do minimalistycznych modeli nowoczesnych i często tworzy całość z obudową oraz wkładem. Współczesne obudowy wykonuje się najczęściej z granitu, marmuru, trawertynu, łupka, a także wapienia lub piaskowca.

 

Trzeba przyznać, że największe wrażenie robią właśnie kominki nowoczesne – np. w postaci niezabudowanej, zwisającej ze stropu rury zakończonej otwartym paleniskiem lub modele z wkładem dwustronnym lub trójstronnym, instalowane w ścianie działowej tak, by ich wnętrze można było podziwiać z obu pomieszczeń.

fot. KOPERFAM

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny