Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Dekoracja stołu

Kiedy ludzie żyją wygodnie i w miarę dostatnio, poświęcają czas przyjemnościom oraz sztuce. W tym również sztuce gotowania i serwowania posiłków. Nic dziwnego więc, że temat gotowania jest dziś modny i coraz częściej pojawia się w mediach. Do szerokiej publiczności docierają najwięksi szefowie kuchni, a my chcemy się od nich uczyć i jeść coraz lepiej i coraz piękniej.

ZACZYNAMY OD PODSTAW

 

Wspólne posiłki przy stole dają nam przyjemność i chętnie je celebrujemy. Przy tym zwracamy uwagę nie tylko na smak potraw, ale także na sposób ich podania. Na ogólne wrażenie ma wpływ bardzo wiele czynników. Znaczenie ma nawet kształt stołu, choć oczywiście trudno wymieniać mebel w zależności od rodzaju spotkania. Warto jednak wiedzieć, że okrągły sprzyja swobodnej atmosferze i umożliwia luźne rozmowy. Prostokątny sprawdzi się podczas specjalnych i oficjalnych spotkań.

 

Ważne jest również zachowanie odległości między gośćmi, a także między nakryciami. Optymalna wynosi 80 cm i liczy się ją od (środka) jednego do drugiego, sąsiadującego talerza. Większa odległość utrudnia komunikację, a stół może wyglądać zbyt ubogo. Mniejsza stwarza dyskomfort podczas jedzenia i wywołuje wrażenie natłoku elementów.

 

Nakrycie stołu musi być dobrane do charakteru spotkania. Biel i naczynia o klasycznej formie i delikatnych zdobieniach zwykle rezerwuje się dla uroczystości takich, jak wesele czy kolacja wigilijna. Z kolei serweta w kratę i kolorowa prosta zastawa idealnie pasują do śniadania na tarasie.

 

Obrus i tekstylne podkładki pod naczynia stanowią bazę i punkt odniesienia dla kolejnych elementów pojawiających się na stole. Tkane, wyszywane albo wykonane z adamaszku sprawiają, że stół nabiera eleganckiego, luksusowego charakteru, podczas gdy tkaniny bawełniane dodają świeżości i wprowadzają rustykalny klimat. Ważne, aby kolor i struktura, zarówno obrusa, jak i serwetek, były dobrane do porcelany, szkła i sztućców. Tekstylia stołowe muszą mieć też odpowiedni rozmiar. Obrusy i bieżniki powinny zwisać z krawędzi stołu po około 25–30 cm z każdej strony.

fot. ROSENTHAL

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny