Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Ściany i podłogi w salonie

Dekorowanie ścian i układanie posadzki coraz częściej staje się zabawą polegającą na wykorzystywaniu ciekawych faktur i wzorów. Lubicie klimat rustykalny? Połóżcie na podłodze deski jak ze starej stodoły. Chcecie mieszkać w lofcie? Wybierzcie tapetę wyglądającą jak surowa ściana z cegieł. Wszelkie chwyty dozwolone!

TAPETY JAK DZIEŁA SZTUKI

 

Przy wykańczaniu ścian w salonie najbardziej spektakularne efekty można osiągnąć wykorzystując tapety. W pasy, geometryczne wzory, ale też skomplikowane klasyczne ornamenty i motywy roślinne. Niektóre zachwycają misternymi rysunkami przeniesionymi z dawnych rycin, z tkanin przedstawiających scenki rodzajowe oraz z notatników ze szkicami roślin i owadów, wykonanymi przez dziewiętnastowiecznych botaników.

 

Tapety przypominające dzieła sztuki, a także bardzo wyraziste i barwne trudno zastosować w całym pomieszczeniu. Sprawdzą się za to jako element uzupełniający we wnętrzu pomalowanym na jednolity kolor lub pokrytym gładką tapetą. Ci, którzy czują się na siłach, mogą próbować łączyć tapety o różnych wzorach i fakturach. Modne jest zestawianie ze sobą pasów z kilku tapet. Każdy pas może być innej szerokości, a wzory mogą powtarzać się w sposób nieregularny i tworzyć artystyczną mozaikę.

 

Żeby jednak dobrze wykorzystać potencjał, jaki oferują nam tapety, warto znać ich podstawowe rodzaje. Najpopularniejsze i zazwyczaj najtańsze są tapety papierowe – do eksperymentów wybierajmy te mocniejsze, kilkuwarstwowe lub wypełnione drewnianymi wiórkami, przeznaczone do malowania. Wytrzymalsze od papierowych i z reguły ciekawsze pod względem wzorów są tapety winylowe, można je nawet myć. Z kolei najgrubsze i najłatwiejsze w układaniu są tapety flizelinowe (jeśli eksperyment nam się nie uda, łatwo ją oderwiemy). Najdroższe i najbardziej ekskluzywne są tapety tekstylne – trochę szkoda ich do eksperymentowania. Same w sobie stanowią prawdziwe dzieło sztuki, godne najpiękniejszych salonów.

fot. JVD

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny