Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Kolory w strefie dziennej

Posługując się kolorami, możemy kształtować optycznie proporcje pomieszczenia i kreować jego klimat. Sprawić, by sprzyjało relaksowi lub odwrotnie – aktywności. Do tych sztuczek potrzebne będą farby, tkaniny i nieco wyobraźni.

ZABAWA W CIEPŁO-ZIMNO

 

Zestawianie kolorów we wnętrzu to duże pole do eksperymentowania, ale też trudna sztuka. Jeśli się powiedzie, zmieni wnętrze nie do poznania. Z małego wyczaruje przestronne, a z nieciekawego – nadające się na okładki pism. By odnieść sukces w kreowaniu przestrzeni kolorami, warto znać kilka zasad.

 

Przede wszystkim należy pamiętać, że ciemne, zdecydowane barwy pomniejszają pomieszczenie, natomiast jasne sprawiają, że wydaje się ono większe niż w rzeczywistości. Powiększające zdolności jasnych kolorów są zdecydowanie bardziej widoczne w przypadku chłodnych barw, takich jak błękit lub szarość.

 

Kolory wywołują też inne złudzenia optyczne. Przykładem może być zjawisko atakowania i ustępowania. Ciepłe barwy, takie jak czerwień, pomarańcz i żółć, są atakujące i zawsze wydają się być bliżej, dlatego pomalowane nimi ściany optycznie pomniejszają pomieszczenie. Z kolei zimne kolory, czyli ustępujące, zawsze wydają się być dalej, więc ich zastosowanie sprawi, że wnętrze nabierze głębi i przestronności. Reguły te odnoszą się zarówno do ciemnych, jak i jasnych kolorów. Im większe nasycenie ciepłych barw, tym efekt przybliżenia jest wyraźniejszy. W przypadku zimnych jest odwrotnie – im bardziej rozbielone, tym wydają się być bardziej odległe.

fot. EKSIM

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny