Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Sztuka dekoracji okna

Dekorowanie okna to jak szycie ubrania na miarę – wymaga dopasowania do wymiarów, a także charakteru i stylu wnętrza. To trudne zadanie, tym bardziej że okienne szaty powinny być nie tylko ładne, ale także wygodne w użytkowaniu.

ZASŁONY ZNÓW MODNE

 

Okienne tkaniny mają ogromny wpływ na klimat wnętrza – nie tylko stanowią znaczący element wystroju, ale także decydują o ilości i odcieniu wpadającego przez okno światła dziennego. Wpływ na to ma zarówno gramatura, jak i kolor tkaniny. Jasne dobrze rozpraszają światło i rozjaśniają wnętrze. Ciemne dają odwrotny efekt – pochłaniają promienie słoneczne, więc nie rozświetlają pomieszczenia, ale przyciągają uwagę. Ciemne, ciężkie zasłony przytłoczą niewielki pokój, za to śmiało można z nimi eksperymentować w dużym salonie. Pokryte wzorami zdecydowanie urozmaicą aranżację, jednak ograniczą wybór narzut, dywanów czy poduch, trudno bowiem w udany sposób skojarzyć ze sobą różne wzory.

 

By uniknąć niespodzianek, można bazować na gładkich materiałach lub wykorzystać tkaniny z jednej kolekcji. Wzór trzeba też dopasować do wielkości pomieszczenia – w małym lepiej unikać dużych wyrazistych deseni, lepiej wybrać drobne kwiatki, małe jasne wzory geometryczne lub tkaninę gładką.

 

Na charakter zasłon i firan ogromny wpływ ma rodzaj materiału. Lekkie przezroczyste woale znajdą zastosowanie w większości pomieszczeń. Połyskujące aksamity i grube tkaniny żakardowe lepiej zarezerwować do eleganckiego salonu.

fot. HOME & HOME

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny