Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Oświetlenie łazienki

Dzięki nowoczesnym oprawom i systemom oświetleniowym, światło dociera do najciemniejszych zakamarków pomieszczenia. Możemy je montować na wszystkich poziomach – w suficie, ścianie, podłodze. Łazienka okazuje się szczególnie atrakcyjnym miejscem do świetlnych eksperymentów, bowiem rozjaśnić kolorowym blaskiem można również meble, wannę czy armaturę.

NA POZIOMACH

 

Oświetlenie łazienki to sprawa najwyższej wagi – wcale nie jest mniej ważne od mebli lub płytek na podłodze. To ono jest odpowiedzialne za nastrój w pomieszczeniu i komfort wykonywania codziennej toalety i makijażu. Od niego zależy czy relaks w wannie będzie pełny i czy dobrze wyszorujemy dziecko, które właśnie wróciło z placu zabaw (na światło dzienne mogą liczyć tylko ci, którzy mają łazienkę z oknem, i to tylko w ciągu dnia).

 

Oświetlenie łazienki musi być uwzględnione już w projekcie łazienki lub zaplanowane przed jej remontem. Nie jest to bowiem kwestia zainstalowania jednego górnego plafonu, ale kilku punktów świetlnych w różnych miejscach i na dwóch lub trzech poziomach. Podstawowe jest światło ogólne, czyli sufitowe. Standardowo umieszczamy w centralnym punkcie praktyczny i przystosowany do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza plafon. Właściciele dużych salonów kąpielowych decydują się niekiedy na oprawy wiszące, które równie dobrze mogłyby znaleźć się w pokoju.

 

Dość modne przez pewien czas było stosowanie podświetlanych podwieszanych sufitów, a także (bardziej dekoracyjne niż praktyczne) efekty typu rozgwieżdżone niebo. W nowoczesnych projektach odchodzi się od takich rozwiązań na rzecz iluminacji przedmiotów – wanien, kabin i mebli łazienkowych, a rolę diod sufitowych przejmują dużych rozmiarów rozświetlone deszczownie, będące częścią nowoczesnych systemów prysznicowych.

fot. MODICA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny