Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Oświetlenie kuchni

Światło w kuchni musi być funkcjonalne i ergonomiczne. Potrzebne jest nad blatem, przy którym pracujemy, nad płytą grzewczą i nad zlewozmywakiem. Ponieważ ma ono ogromny wpływ na nasze samopoczucie i aktywność, powinno poprawiać atmosferę we wnętrzu i podkreślać jego elementy dekoracyjne.

PRZY PRACY

 

Światło ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i aktywność. Może nie tylko poprawić atmosferę i warunki pracy we wnętrzu, ale również podkreślić elementy dekoracyjne pomieszczenia. Wybierając oświetlenie do kuchni, trzeba zwrócić uwagę zarówno na barwę światła, jak i na sposób rozmieszczenia punktów świetlnych. Całkowity komfort zapewni nam użycie wielu źródeł światła, z których będziemy korzystać, w zależności od zapotrzebowania.

 

Światło w kuchni powinno być skierowane przede wszystkim na blat roboczy, zlewozmywak i płytę grzewczą. Jeśli we wnętrzu będzie tylko jedna, centralnie umieszczona lampa sufitowa, wówczas pracując przy blacie pod ścianą, będziemy sobie zasłaniać światło. Źródła światła nie mogą też oślepiać pracującej osoby. Rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia ukierunkowanego na określone punkty lub delikatne rozproszone, ale to drugie może okazać się niewystarczająco silne. Oprawy oświetleniowe umieszcza się na ścianie nad blatem lub montuje pod górnym szeregiem szafek; można też zastosować zestawy opraw na szynie – mogą one mieć regulowany kąt nachylenia i być przesuwane wzdłuż szyny.

 

Oświetlenie (zwykle halogenowe) stanowi też najczęściej integralną częścią wyciągów kuchennych. Jest ono bardzo przydatne podczas gotowania. Kupując okap warto sprawdzić, czy oświetlenie może działać również wówczas, gdy nie włączamy wyciągu.

fot. BULTHAUP

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny