Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Meble kuchenne

Wybór i dopasowanie zabudowy do konkretnego wnętrza to dość trudne zadanie. Na dodatek oferta rynku jest ogromna, wciąż pojawiają się nowe udogodnienia techniczne, zmienia się też moda na kolory i materiały. Gdybyśmy chcieli nadążyć za zmianami, utknęlibyśmy na etapie urządzania, dlatego warto zaufać projektantom ze studia kuchennego i być… zdecydowanym!

NA PIERWSZY RZUT OKA

 

By zabudowa pasowała niczym ubranie uszyte u krawca, jej projekt najlepiej zlecić fachowcom z salonu sprzedającego meble kuchenne. Zmierzą pomieszczenie, wskażą optymalny układ szafek, doradzą rodzaj frontów, pomogą dopasować blat i uchwyty. Podpowiedzą również, jak wyposażyć szafki oraz szuflady. Nie podejmą jednak ostatecznych decyzji w sprawie urządzenia naszej własnej kuchni, dlatego, by nie czuć się jak dziecko we mgle, sami zaczerpnijmy nieco wiedzy na ten temat.

 

Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki styl mebli nam odpowiada i jakiego wykończenia szukamy – luksusowego, które wpłynie znacząco na cenę, czy też umiarkowanego cenowo. Najczęściej wybierane jest drewno, przy czym najdroższe są modne gatunki i wybarwienia. Projektanci eksperymentują z odcieniami (na czasie są m.in. szarości) i oryginalnymi sposobami układania forniru. Prawie zniknęły z oferty gatunki egzotyczne, a ich miejsce zajęły rodzime – klon, dąb, orzech, czereśnia. Często fornirowane fronty wykończone są matowym lakierem lub woskiem, co sprawia, że wyglądają szlachetnie i z klasą.

 

Prawdziwe szaleństwo kolorów można uzyskać stosując lakier. Ponieważ jednak nasycone, mocne barwy są ryzykowne (mogą się szybko znudzić i zacząć irytować), gros oferty to meble w kolorach neutralnych – bielach, szarościach i beżach. Kuchnia to spory wydatek, dlatego szeroko dostępne są tańsze, tzw. budżetowe zabudowy, których fronty wykończone są laminatem. Może on udawać drewno lub lakier i jest w tym coraz lepszy, dlatego najdoskonalsze laminaty cenowo bywają porównywalne z fornirem.

fot. PERFECTLINE

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny