Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Schody we wnętrzu

Niezależnie od tego, czy odizolujemy je w klatce schodowej, czy też wyeksponujemy w eleganckiej przestrzeni dziennej, muszą być solidne, wygodne i dopracowane w każdym detalu. Jak więc zabrać się za wykonanie schodów?

ZACZNIJMY OD POJĘĆ

 

Decyzję o budowie schodów, nawet jeśli chcemy je wykonać z gotowych elementów, trzeba skonsultować ze specjalistą, który doradzi, jaką konstrukcję i jaki materiał wybrać. Niemniej jednak warto znać podstawowe pojęcia z tej dziedziny. Najczęściej buduje się schody jednobiegowe, czyli takie, które łączą dwa różne poziomy w linii prostej. Jeżeli pomieszczenie jest bardzo wysokie, projektuje się spocznik, a schody stają się dwubiegowe.

 

Oba typy schodów zajmują jednak sporo miejsca, dlatego warto je „złamać”. Ich kształt będzie wtedy przypominał literę L – w ten sposób zyskujemy schody dwubiegowe łamane. By zaoszczędzić nieco miejsca, można wybrać inny rodzaj schodów – kręcone lub kręte. Kręte, czyli zabiegowe, mogą być zbudowane z jednego lub kilku koliście biegnących odcinków, bez spoczników (jeden z wariantów to schody wachlarzowe, które w rzucie poziomym najczęściej mają kształt półkola, są bardzo eleganckie i efektowne, ale potrzebują sporo przestrzeni).

 

Schody kręcone, inaczej spiralne, mają jeden centralny słup, wokół którego biegną równo rozmieszczone stopnie. Schody te są strome i mają zwężające się stopnie, ale za to zajmują najmniej miejsca (ich średnica to zwykle 110–220 cm).

fot. RINTAL POLSKA

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny