Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Schody we wnętrzu

Niezależnie od tego, czy odizolujemy je w klatce schodowej, czy też wyeksponujemy w eleganckiej przestrzeni dziennej, muszą być solidne, wygodne i dopracowane w każdym detalu. Jak więc zabrać się za wykonanie schodów?

ZACZNIJMY OD POJĘĆ

 

Decyzję o budowie schodów, nawet jeśli chcemy je wykonać z gotowych elementów, trzeba skonsultować ze specjalistą, który doradzi, jaką konstrukcję i jaki materiał wybrać. Niemniej jednak warto znać podstawowe pojęcia z tej dziedziny. Najczęściej buduje się schody jednobiegowe, czyli takie, które łączą dwa różne poziomy w linii prostej. Jeżeli pomieszczenie jest bardzo wysokie, projektuje się spocznik, a schody stają się dwubiegowe.

 

Oba typy schodów zajmują jednak sporo miejsca, dlatego warto je „złamać”. Ich kształt będzie wtedy przypominał literę L – w ten sposób zyskujemy schody dwubiegowe łamane. By zaoszczędzić nieco miejsca, można wybrać inny rodzaj schodów – kręcone lub kręte. Kręte, czyli zabiegowe, mogą być zbudowane z jednego lub kilku koliście biegnących odcinków, bez spoczników (jeden z wariantów to schody wachlarzowe, które w rzucie poziomym najczęściej mają kształt półkola, są bardzo eleganckie i efektowne, ale potrzebują sporo przestrzeni).

 

Schody kręcone, inaczej spiralne, mają jeden centralny słup, wokół którego biegną równo rozmieszczone stopnie. Schody te są strome i mają zwężające się stopnie, ale za to zajmują najmniej miejsca (ich średnica to zwykle 110–220 cm).

fot. RINTAL POLSKA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny