Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Oświetlenie salonu

Dobranie sztucznego oświetlenia do salonu może wydawać się samą przyjemnością – na rynku jest przecież tak dużo ciekawych lamp. W rzeczywistości to prawdziwe wyzwanie, bo salon musi być jasny, ale czasem też przytulny i nastrojowy. Reprezentacyjny, ale też wygodny i funkcjonalny.

MIERZ I LICZ

 

Planując oświetlenie salonu musimy pamiętać o możliwościach, jakie dają nam zarówno żyrandole i plafony, jak i kinkiety oraz lampy stojące. Nie należy zapominać też o dopasowaniu do wnętrza rozmiaru poszczególnych opraw. Ta druga uwaga szczególnie dotyczy światła centralnego. Jeśli pokój jest wysoki i dość duży, możemy śmiało zdecydować się na spory i efektowny żyrandol – nawet ten nawiązujący do klasyki, czyli połyskujący, szczodrze ozdobiony kryształkami. Trudniej poszaleć, jeśli salon nie należy do najwyższych ani największych. W każdym przypadku z pomocą przychodzi matematyka.

 

By określić odpowiednią do wnętrza szerokość żyrandola, warto posłużyć się wyliczeniem: szerokość i długość pokoju (np. 300 i 450 cm) trzeba podzielić przez 30. Otrzymane liczby dodać, a sumę pomnożyć przez 2,5. Wynik to optymalna szerokość żyrandola, mierzona w centymetrach (dla naszego przykładowego salonu ta szerokość to ok. 60 cm).

 

Oprócz rozmiarów oprawy, trzeba też zwrócić uwagę na jej budowę. Jeśli źródła światła są skierowane ku górze, osiągniemy efekt rozproszenia światła i równomiernego rozjaśnienia wnętrza, zwrócone na boki dadzą efekt nierównomiernego oświetlenia, zaś skierowane do dołu – optycznie obniżą sufit i w niskim salonie mogą spowodować wrażenie przytłoczenia. Oprawa powinna być dobrana do wnętrza również pod względem wysokości. Zaleca się, by odległość od podłogi do żyrandola wynosiła 210 cm, dlatego w niewysokich mieszkaniach (o wys. ok. 250 cm) optymalnym rozwiązaniem jest plafon. Pamiętajmy też o efektach świetlnych – im oprawa ma krótszy sznur (jest wyżej zawieszona), tym światło ogarnia większą przestrzeń i odwrotnie.

fot. 5PLUS

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny